لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

ناسا  ميگويد  هر  هفت  عضو کادر    پرواز  فضاپيمای آمريکائی  کلمبيا  پس از  آنکه  فضاپيما  برفراز تکزاس  چند  پاره  شد  جان  سپرده اند - 2003-02-01


1 Feb 2003 1838 UTC آخرين خبر

ناسا ميگويد هر هفت عضو کادر پرواز فضاپيمای آمريکائی کلمبيا، پس از آنکه فضاپيما برفراز تکزاس چند پاره شد ، جان سپرده اند. فضا پيما دقايقی پيش از آنکه قرار بود در فلوريدا به زمين بنشيند درهم شکست. شان اوکيف رئيس ناسا ميگويد امروز برای آن سازمان، برای خانواده های فضانوردان و برای مردم آمريکا روزی فاجعه آميز بود. وی قول داد برای تشخيص علت فاجعه، آنچه را که ممکن است انجام دهد. وی گفت نشانه ای وجود ندارد که از بروز فاجعه به سبب نقايصی در زمين حکايت داشته باشد

فضاپيمای آمريکائی کلمبيا، دقايقی پيش ازآنکه قرار بود در فلوريدا به زمين بنشيند، برفراز تکزاس چند پاره شد، وبيم آن ميرود هفت فضانورد سرنشين آن جان سپرده باشند .

يک مقام ارشد آمريکائی فقط با اين جمله کوتاه که " فضاپيمای کلمبيا از دست رفت " به ميان خبرنگاران آمد . ناسا، پرچم های خود را در مرکز فضائی کندی در فلوريدا به حالت نيمه افراشته درآورده است و هر لحظه انتظار ميرود مسئولان ناسا با شرکت در يک کنفرانس خبری جزئيات فاجعه را اعلام کنند.

قطعات فضاپيما در بخش هائی گسترده از اراضی مرکز تکزاس پيدا شده است و احتمال ميرود بعضی از اين قطعات حتی در ايالت های مجاور پخش شده باشد . ناسا پس از اعلام حالت اضطراری، که بلافاصله پس از قطع تماس با فضاپيما صورت گرفت، تيم های جستججو و امداد را به حرکت درآورد .

فضا پيما با شش فضانورد آمريکائی و يک فضانورد اسرائيلی که برای اولين بار به ماموريت فضائی رفته بود برای فرود آماده ميشد که ناگهان تماس با ناسا را از دست داد . تصاوير تلويزيونی از شمال تکزاس، چند خط سفيد رنگ را در آسمان نشان ميدهد که معرف چند پاره شدن فضاپيماست. مقامات آمريکائی ميگويند نشانه ای که حاکی از دخالت تروريسم باشد ديده نميشود.

فضا پيمای کلمبيا بيست و دو سال عمر داشت و در پايان يک ماموريت علمی شانزده روزه فضائی به زمين بازميگشت

XS
SM
MD
LG