لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

ديدار پرزيدنت بوش و تونی بلير در واشنگتن - 2003-01-31


پرزيدنت بوش و تونی بلير نخست وزير بريتانيا،امروز در کاخ سفيد برای مذاکراتی که انتظار ميرود تلاش های مرتبط با وادار ساختن بغداد به برچيدن تسليحات کشتار جمعی، در کانون آن باشد، با يکديگر ملاقات ميکنند.

در اين ملاقات ، پرزيدنت بوش با آقای بلير، قاطع ترين متحد خود در تلاش برای وادار ساختن بغداد به برچيدن تسليحات کشتار جمعی اش ، مذاکره و تبادل نظر خواهد کرد.

هر دو رهبر عهد کرده اند که اگر صدام حسين رئيس جمهور عراق، به يک قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد خلع سلاح، که اواخر سال گذشته به تصويب رسيد بی اعتنا بماند، به قوه قهريه متوسل شوند.

رهبر بريتانيا چند ساعت پيش از برنامه ملاقات امروز خود با پرزيدنت بوش، به شکبه خبری سی ان ان گفت به اعتقاد او هر گونه اقدام نظامی بايد در يک قطعنامه ديگر سازمان ملل متحد در مورد مجاز شناختن توسل به زور، تائيد شود. دولت بوش قبلا گفته است که تصويب يک قطعنامه ديگر شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد عراق را، پيش از هر گونه اقدام نظامی برای وادار ساختن عراق به خلع سلاح، مطلوب ميداند، اما الزامی نمی بيند.

اوايل هفته بريتانيا و چند کشور ديگر اروپائی قول دادند از تلاش های آمريکا برای وادار ساختن عراق به خلع سلاح حمايت کنند. فرانسه و آلمان، هنوز با حمله ای نظامی به عراق مخالف اند.

XS
SM
MD
LG