لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

عراق فرصت زيادی برای حل مسالمت آميز خلع سلاح ندارد - 2003-01-30


کاخ سفيد ميگويد تلاش نهائی برای حل و فصل بحران عراق از طريق ديپلماسی، چند هفته بطول خواهد انجاميد و نه چند ماه. آری فلايشر سخنگوی کاخ سفيد گفت که پرزيدنت بوش در يک ديپلماسی فعال برای حل و فصل مسالمت آميز بحران عراق درگير است اما اين تلاش ، بيش از يک ماه ادامه نخواهد يافت. پرزيدنت بوش امروز در کاخ سفيد با سيلويو برلوسکونی نخست وزير ايتاليا ملاقات ميکند تا بحران عراق را مورد بحث قرار دهد .

رئيس جمهوری ايالات متحده، سپس با شاهزاده سعود الفيصل وزير امور خارجه عربستان سعودی مذاکراتی انجام خواهد داد و فردا دراستراحتگاه خود در کمپ ديويد ، با تونی بلر نخست وزير بريتانيا به گفتگو خواهد نشست .

دراينحال، يازده کشور از پانزده کشورِ عضوِ شورای امنيت سازمان ملل متحد ميگويند خواهان آنند که به کارشناسان تسليحاتی سازمان ملل در عراق وقت و مهلت ِ بيشتری داده شود تا بتوانند مأموريت خود برای ياقتن سلاحهای کشتار جمعی عراق را تکميل کنند

پرزيدنت بوش ميگويد از اين مسئله که صدام حسين از قدرت درعراق دست بکشد و به تبعيد برود استقبال خواهد کرد. آقای بوش امروز در کاخ سفيد به خبرنگاران گفت اميدواراست که فشار جهان آزاد رهبر عراق را به کناره گيری و ترک کشور متقاعد سازد. رئيس جمهوری ايالات متحده افزود که حتی اگر صدام حسين از قدرت دست بکشد، هدفِ خلع سلاح عراق و خلاص کردن اين کشور از شر سلاحهای ممنوعه کشتار جمعی کماکان بقوت خود باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG