لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

متحدان آمريکا از ارائه مدارک بيشتر در مورد سلاح های ممنوعه عراق استقبال کردند - 2003-01-30


هفت کشور اصلی متحد آمريکا از تعهد آمريکا مبنی بر ارائه مدارک و شواهد ديگری در مورد سلاح های ممنوعه عراق استقبال کرده اند، اما گوشزد کرده اند که نبايد بدون تصويب سازمان ملل متحد عليه عراق وارد جنگ شد. سفير روسيه در سازمان ملل متحد می گويد برای اينکه روسيه متقاعد شود که جريان بازرسی های تسليحاتی در عراق بايد بکناری گذارده شده و جنگ آغاز گردد، شواهد و مدارک متقن بايد ارايه شود. صدراعظم آلمان نيز می گويد ارايه شواهد جديد مورد استقبال دولت اوست، اما معلوم نيست که آيا ديپلماسی در کار جلوگيری از وقوع جنگ توفيقی خواهد يافت يا خير.

چهار کشور متحد آمريکا در سازمان ناتو، يعنی فرانسه، آلمان، بلژيک و لوگزامبورگ بار ديگر رسيدگی به تقاضای آمريکا مبنی بر آماده شدن ناتو بمنظور تهيه طرح حمايت از آمريکا در جنگ احتمالی با عراق را به تاخير افکنده اند.

خبرگزاری چين نيز، به نقل از کارشناسان امور خاورميانه، گزارش داد جنگ در عراق ملوک الطوايفی ايجاد خواهد کرد و سبب خواهد شد هرج و مرج در منطقه بوجود آيد. در اين ميان تنها بريتانيا مجدانه از موضع دولت بوش حمايت کرده است. بريتانيا می گويد دروغگويی عراق بر همگان معلوم شده است و عراق بايد اکنون درک کند که «اين بازی به پايان خود رسيده است.»

دررويدادی ديگر نخست وزيران ۷ کشور اروپايی يعنی بريتانيا، اسپانيا، ايتاليا، پرتغال، لهستان، مجارستان و دانمارک، در نامه مشترکی که امروز در روزنامه های بريتانيايی و ايتاليا چاپ می شود، مراتب همبستگی خود را با تلاش های آمريکا بمنظور خلع سلاح عراق اعلام کردند.

XS
SM
MD
LG