لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

حکم اعدام دو تن از عوامل اطلاعاتی پيشين رژيم جمهوری اسلامی به حبس ابد تخفيف داده شد - 2003-01-29


يکی از دادگاههای ايران، حکم اعدام دو تن از عوامل اطلاعاتی پيشين رژيم جمهوری اسلامی را که مسئول قتل چهار ناراضی و دگرانديش ايرانی در سال ۱۹۹۸ شناخته شده اند، به حبس ابد تخفيف داد.

براساس حکم صادره از سوی دادگاه، مصطفی کاظمی و مهرداد عليخانی که هر دو از مقامات اطلاعاتی ارشد جمهوری اسلامی هستند، بخاطر صدور دستور قتل ناراضيان ايرانی، بقيه عمر خود را در زندان خواهند گذارند. دو تن ديگر از عوامل اطلاعاتی رژيم که عامل قتلها شناخته شده اند، هريک به ده سال زندان محکوم شدند و محکوميت هفت نفر ديگر از متهمان اين پرونده به سبب نقششان در قتل دگرانديشان ايرانی، حبسهائی از دوسال و نيم تا ده سال است.

دادگاه جمهوری اسلامی اعلام کرد که تمامی مجازاتها، بدان سبب که خانواده های قربانيان قتلهای زنجيره ای قاتلان را بخشيده بودند کاهش يافته است. احکام تازه ، در پی دستور ديوانعالی کشور مبنی بر محاکمه مجدد متهمان که در سال ۲۰۰۱ در يک دادگاه نظامی مجرم شناخته شده بودند، صادر شد. مأموران وزارت اطلاعات و امنيت جمهوری اسلامی در سال ۱۹۹۸ داريوش و پروانه فروهر، محمد مختاری و محمد جعفر پوينده را بقتل رساندند و اين قتلهای زنجيره ای بخشی از مبارزه قدرت تندروها و ميانه روها در حکومت جمهوری اسلامی تلقی شد.

XS
SM
MD
LG