لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

آمريکا: صبر می کنيم تا بازرسان گزارش خود را به شورای امنيت تسليم کنند - 2003-01-26


دولت بوش می گويد پيش از آنکه سازمان ملل متحد را برای گزينش راه حمايت از عمليات نظامی عليه عراق بمنظور خلع سلاح آن کشور از تسليحات کشتار جمعی تحت فشار قرار دهد، صبر پيشه خواهد کرد تا بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد گزارش خود را روز دوشنبه به شورای امنيت تسليم کنند. سخنگوی کاخ سفيد به آگاهی صدای امريکا رسانيد که درمورد اينکه آيا پرزيدنت بوش رئيس جمهوری آمريکا در مکالمات تلفنی جداگانه خود در روز دوشنبه با رهبران ژاپن و ايتاليا مسئله زمان حمله به عراق را مورد بحث قرار داده است يا خير صاحب اطلاعی نيست. علاوه بر اين، سخنگوی کاخ سفيد گفت امتناع دانشمندان عراقی از انجام مصاحبه های خصوصی با بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد دليل ديگری است که عراق «چيزی برای پنهان کردن دارد.»

دولت بغداد می گويد سه تن از دانشمندان فيزيک عراقی از انجام مصاحبه های خصوصی با بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد امتناع ورزيده اند. اعلاميه ای که از طرف دولت عراق انتشار يافته است حاکی است که دانشمندان مذکور گفته اند بدون حضور مقامات عراقی از انجام مصاحبه خودداری خواهند کرد. با اين وصف مصاحبه ای تحت شرايطی که ذکر آن رفت به انجام رسيده است ولی از نتايج آن خبری انتشار نيافته است.

مقامات آمريکايی و سازمان ملل متحد اصرار دارند که مصاحبه با دانشمندان عراقی بطور خصوصی و حتی در صورت لزوم در خارج از کشور انجام پذيرد. اميدواری مقامات اين است که دانشمندان عراقی در شرايط خصوصی در مورد تسليحات کشور خود از صراحت لهجه بيشتری برخوردار خواهند بود. مقامات عراقی می گويند دانشمندان کشور خود را تشويق می کنند با تقاضای مقامات سازمان ملل موافقت کنند، اما مقامات ارشد دولت آمريکا می گويند ديکتاتور عراق دستور اعدام هر دانشمندی را که با بازرسان تسليحاتی همکاری کند صادر کرده است.

در همين احوال مقامات عراقی دو نفر را که سعی می کردند با زور و فشار خود را به محوطه کار بازرسان تسليحاتی سازمان ملل برسانند دستگير کرده اند. يکی از اين دو بداخل يکی از اتومبيلهای سازمان ملل خيز برداشت و فرياد کشيد «مرا نجات دهيد.» در حادثه جداگانه ديگری مردی که مسلح به چاقو بود و می خواست بهروسيله ممکن وارد محل اقامت بازرسان شود دستگير گرديد. هنوز از هويت اين سه نفر گزارشی انتشار نيافته است.

XS
SM
MD
LG