لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

واشنگتن معتقد است که عراق هنوز برنامه ای برای توليد جنگ افزارهای نابودی همگانی دارد - 2003-01-24


يک ديپلمات بلندپايه آمريکا می گويد واشنگتن شواهد متقنی در دست دارد که نشان می دهد که عراق هنوز برنامه ای برای توليد جنگ افزارهای نابودی همگانی دارد. جان بولتون، معاون وزارت امور خارجه آمريکا در زمينه کنترل تسليحات، می گويد برنامه تسليحاتی عراق شامل توليد موشکهای باليستيک دوربرد است که عراق از سال ۱۹۹۱ به بعد از توليد اينگونه موشکها منع شد. مقام آمريکائی به خبرنگاران در شهر تورنتو در کشور کانادا گفت واشنگتن اين اطلاعات را در زمان و مکان مناسب افشا خواهد کرد.

ضمناً دفتر آقای تونی بلير، نخست وزير بريتانيا می گويد از گزارش راديوی بی بی سی که حاکيست عراق سربازان واحدهای نخبه خود را به لباسهای ويژه جنگهای شيميائی و داروئی که اثرات گاز اعصاب را از بين می برد مجهز ساخته، تعجب نمی کند. گزارش بی بی سی بر مبنای يادداشت هائی که گفته می شود بوسيله افراد ارتش عراق به يک گروه مخالف صدام داده شده مبتنی است. کارشناسان می گويند اگر اين گزارش درست باشد، نشان می دهد که عراق ممکن است عليه نيروهای مهاجم سلاح های شيميائی به کار ببرد. مقامات بريتانيا نيز گفته اند که به اعتقاد آنها عراق جنگ افزارهای ممنوعه خود را مخفی کرده است.

ضمناً آلمان می گويد از اعلاميه ترکيه و ديگر همسايگان عراق که از بغداد خواسته اند با بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد کاملا ً همکاری کند پشتيبانی می کند. يوشکا فيشر، وزير امور خارجه آلمان امروز در استانبول به خبرنگاران گفت، عراق بايد بفهمد که وضع تا چه حد خطرناک است. آقای فيشر به عنوان بخشی از کوششهای آلمان برای پيشگيری از جنگ در عراق به ترکيه رفته است. ديروز وزيران امور خارجه شش کشور خاورميانه در نشست خود در استانبول از عراق خواستند با اطاعت از قطعنامه های خلع سلاح سازمان ملل متحد از بروز جنگ در آن کشور پيشگيری کند. اين شش کشور عبارتند از ترکيه، مصر، ايران، اردن، عربستان سعودی و سوريه. در اعلاميه استانبول همچنين بر اين امر تأکيد شده است که هرگونه اقدام نظامی عليه عراق تنها بايد با تصويب شورای امنيت سازمان ملل متحد صورت گيرد.

XS
SM
MD
LG