لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

در بريتانيا  گروهی از تظاهرکنندگان ضد جنگ خود را آماده سفر به عراق ميکنند - 2003-01-23


در بريتانيا گروهی از تظاهرکنندگان ضد جنگ خود را آماده سفر به عراق ميکنند تا در برابر تأسيسات اصلی اينکشور، اصطلاحاً سپرهای انسانی تشکيل دهند . نخستين گروه ۵۰ نفره از اين فعالان درنظر دارند روز شنبه لندن را ترک گويند و با دو اتوبوس دوطبقه، سفر دوهفته ای خود به بغداد را آغاز کنند. اعضای اين گروه قصد دارند در برابر بيمارستانها، تأسيسات تصفيه آب و ديگر اماکنی که ممکنست از هدفهای حمله احتمالی ايالات متحده يا بريتانيا به عراق باشد اردو بزنند و به اصطلاح سپرهای انسانی تشکيل دهند

اين گروه، تونی بلر نخست وزير بريتانيا را از قصد خود آگاه کرده است. رهبر اين گروه ميگويد تظاهرکنندگان ميخواهند رهبر کشورشان بداند که درصورت مشارکت در حمله نظامی به عراق ممکنست شهروندان بريتانيا را بقتل برساند . مقامات بريتانيا ميگويند هنوز هيچ طرحی برای آغاز جنگ عليه عراق وجود ندارد با اينهمه، بسيج نظامی ايالات متحده و بريتانيا در منطقه خليج فارس سرعت وشتاب گرفته است .

نظرسنجيهای اخير در بريتانيا حکايت از آن دارد که احساسات ضد جنگ در اينکشور رو به گسترش است، اما هنوز هم دوسوم شهروندان بريتانيا ميگويند اگر شورای امنيت سازمان ملل متحد دست يازی به اقدامی نظامی عليه عراق را تأييد کند از جنگ حمايت خواهند کرد .

XS
SM
MD
LG