لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

پرزيدنت بوش ميگويد آشکار است که عراق سرگرم خلع سلاح خود نيست و فرصت چندانی هم برای خلاص کردن خود از شرِ سلاحهای کشتار جمعی ندارد - 2003-01-21


پرزيدنت بوش ميگويد آشکار است که عراق سرگرم خلع سلاح خود نيست و فرصت چندانی هم برای خلاص کردن خود از شرِ سلاحهای کشتار جمعی ندارد. رئيس جمهوری ايالات متحده امروز در ديداری با خبرنگاران در کاخ سفيد گفت صدام حسين، سلاحهای کشتار جمعی در اختيار دارد و اين امر خطری جدی برای ايالات متحده و هم پيمانانش محسوب ميشود.

پرزيدنت بوش گفت عراق سرگرم فريب دادن بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد و به تأخير انداختن کار آنان است و وی، فشار موجود بر عراق را ادامه خواهد داد. دراينحال روسيه که يکی از اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد است، با پيوستن به يکی ديگر از اعضای دائمی اين شورا يعنی فرانسه مخالفت خود را با صدور هر قطعنامه سازمان سازمان ملل متحد در حال حاضر درزمينه مجاز شناختنِ حمله نظامی به عراق ابراز داشت.

ايگور ايوانُف وزير امور خارجه روسيه امروز طی سخنانی در مسکو گفت هنوز راههای بسياری برای حل و فصل سياسی مسئله عراق وجود دارد. فرانسه نيز ديروز به ايالات متحده اطلاع داد که از هرگونه حمله ای به عراق در هفته های آتی حمايت نخواهد کرد و تلويحاً خاطر نشان ساخت که ممکنست برای جلوگيری از صدور هرقطعنامه ای در پشتيابنی از توسلِ به زور عليه عراق، از حق وتوی خود در شورای امنيت سازمان ملل متحد استفاده کند. چين، آلمان، دو عضو دائمی ديگر شورای امنيت هم ابراز تمايل کرده اند که بازرسيهای تسليحاتی در عراق تا چندين ماه ادامه يابد .

XS
SM
MD
LG