لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۷

تظاهرات ضد  جنگ در واشنگتن - 2003-01-18


هزاران فعال سياسی برای شرکت در تظاهرات عليه عمليات احتمالی نظامی آمريکا در عراق در واشنگتن جمع شده اند. تظاهرات در مقابل کنگره آمريکا، يکی از دهها تظاهرات ضد جنگ است که امروز در گوشه و کنار جهان برگزار شد. انتظار ميرود امروز هنگام ايراد سخنرانی های ضد جنگ در برابر کنگره آمريکا و پيش از شروع راهپيمائی در خيابانها، شمار معترضين در پايتخت آمريکا ، به چند صد هزار نفر برسد.

تظاهرات و راه پيمائی اعتراض آميز بزرگ ديگری نيز قرار است در غرب آمريکا در شهر سانفرانسيسکو برگزار شود. معترضين ميگويند آمريکا و متحدانش بايد برای بحران ناشی از تسليحات کشتار جمعی عراق راه حلی مسالمت آميز پيدا کنند.

تظاهرکنندگان ضد جنگ ، امروز علاوه بر واشنگتن در ديگر نقاط جهان نيز برای اعتراض به آمريکا در مورد توسل به زور برای خلع سلاح عراق، به تظاهرات پرداختند. در توکيو پايتخت ژاپن، چندين هزار نفر در تظاهراتی مسالمت آميز شرکت کردند. تظاهرات مشابه ديگری نيز در چند شهر ديگر ژاپن برگزار شد.

پاکستان نيز صحنه تظاهرات ضد جنگ بود. امروز دست کم ١۵٠ معترض در کراچی، برزگترين شهر پاکستان راهپيمائی کردند. در شهر لاهور نيز، در مقابل کنسولگری آمريکا تظاهراتی برپاشد. پليس تدابير امنيتی را بشدت اجرا ميکرد اما به چند معترض نيز اجازه داد وارد کنسولگری بشوند و تومار ضد جنگ را به مقامات آمريکائی بدهند.

حزب کمونيست روسيه نيز در مقابل سفارت آمريکا در مسکو تظاهراتی ترتيب داده بود که در آن صدها معترض ، با سر دادن سرودهای دوران شوروی سابق، پرزيدنت بوش را تقبيح ميکردند.

امروز همچنين در آرژانتين و مکزيک و نيز در مصر، سوريه و لبنان تظاهرات ضد جنگ تدارک ديده شده بود. انتظار ميرود از فرانسه، آلمان و اتريش نيز درباره تظاهرات ضد جنگ، گزارش های جداگانه ای داده شود.

XS
SM
MD
LG