لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۸

جيمی کارتر پيشنهاد کمک به حل بحران کره شمالی کرد - 2003-01-16


جيمی کارتر رئيس جمهوری پيبشين آمريکا ميگويد اگر دولت بوش از وی بخواهد حاضر است در بحران کنونی بين ايالات متحده و کره شمالی ميانجيگری کند و مذاکرات صلحی بين دو کشور ترتيب دهد. هشت سال پيش، آقای کارتر به کاهش بحران هسته ای بين واشينگتن و پيونگ يانگ کمک کرد

رئيس جمهوری پيشين ايالات متحده در مصاحبه ای با روزنامه نيويورک تايمزگفت برای انجام مذاکرات مستقيم درباره بن بست کنونی، هنوز هم دير نشده است .

نيويورک تايمز در شماره امروز خود به نقل از آقای کارتر که برنده جايزه صلح نوبل است مينويسد حل و فصل مسالمت آميز بحران کنونی مستلزم دستيابی به توافقی جامع تر از توافق سال ۱۹۹۴ است که به همت وی حاصل شد. براساس توافق ۱۹۹۴ ، ايالات متحده قول داد که اگر کره شمالی با بستن يک راکتور قادر به ساختن بمبهای اتمی موافقت کند، دو نيروگاه برق هسته ای در اينکشور بسازد و نفت در اختيار پيونگ يانگ قرار دهد .

آقای کارتر به نيوبورک تايمز گفت انتظار دارد که کره شمالی با صدور اجازه بازرسيهای نامحدود از تأسيسات هسته ايش، متوقف شدن تمامی تحقيقات هسته ای خود را به ثبوت برساند . وی گفت احتمال نميدهد که دولت بوش برای ميانجيگری در مذاکراتی بين واشينگتن و پيونگ يانگ از وی دعوت بعمل آورد .

XS
SM
MD
LG