لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

پيدا شدن کلاهک های شيميايی خالی در عراق - 2003-01-16


ناظران سازمان ملل متحد در عراق در ادامه تلاشهای خود برای يافتن سلاحهای کشتار جمعی چندين کلاهک شيميائی خالی را پيدا کردند. هيرو اوئِکی سخنگوی سازمان ملل متحد اهميت اين کشف را که در جريان بازرسی امروز از يک انبار تسليحات بعمل آمد، ارزيابی نکرد. وی گفت يازده کلاهک شيميائی خالی که در شرايط عالی در يک مخزن زيرزمينی درعراق کشف شده، دقيقاً مورد تجزيه و تحليل قرار خواهد گرفت.

اين تحول در حالی روی ميدهد که محمد البرادی رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی گفت رسماً از شورای امنيت سازمان ملل متحد درخواست خواهد کرد که دوره مأموريت بازرسان تسليحاتی سازمان ملل در عراق را چند ماه تمديد کند تا بازرسان بتوانند عمليات خود را برای يافتن سلاحهای ممنوعه در اينکشور تکميل کنند. آقای البرادی امروز در پايان مذاکرات خود با مقامات روسيه درمسکو به خبرنگاران گفت که بازرسان تسليحاتی درعراق قصد دارند کار خود را در هفته ها و ماههای آتی شدت و شتاب بخشند

از سوی ديگر هانس بليکس رئيس بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد در پايان مذاکرات خود با مقامات اتحاديه اروپا در بروکسل، وضع موجود در عراق را متشنج و خطرناک خواند و گفت که بازرسان در جريان عمليات خود، وارداتی غيرقانونی يافته اند اما در اين باره توضيح بيشتری نداد و محلی را که اين واردات در آن يافت شده است مشخص نکرد .

دراينحال، بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد در عراق، برای نخستين بار به ديداری غافلگيرانه از اقامتگاههای دانشمندان عراقی پرداختند .

آخرين خبر

ده کلاهک شيميائی خالی که در شرايط عالی در يک مخزن زيرزمينی درعراق کشف شده دقيقاً مورد تجزيه و تحليل قرار خواهد گرفت. جان نگروپونته سفير ايالات متحده در سازمان ملل متحد ساعتی پيش، اين تحول را جالب خواند اما گفت که نيازمند دريافت اطلاعات بيشتری در اين زمينه است . انتشار اين خبر اين بيم را بوجود آورده است که جنگ با عراق ممکنست توليد نفت را ناگهان مختل سازد.

XS
SM
MD
LG