لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

سازمان ديده بان حقوق بشر قسمت عمده گزارش ساليانه اش را به انتقاد از امريکا اختصاص داده است - 2003-01-15


سازمان آمريکايی مدافع حقوق بشر در نيويورک، يعنی سازمان ديده بان حقوق بشر، Human Rights Watch در گزارش خود در مورد وضعيت حقوق بشر در جهان، بخش بزرگی از گزارش خود را به ايالات متحده آمريکا اختصاص می دهد. سازمان ديده بان حقوق بشر می گويد، توجه مخصوص آمريکا به امر مبارزه با تروريسم، به مبانی رهبری آمريکا در جهان، به عنوان پرچمدار حفظ و استيفای حقوق انسانی لطمه وارد آورده است.

سازمان ديده بان حقوق بشر می گويد هيچ ترديدی نيست که تروريستها با هدف قرار دادن مردم بيکناه، حقوق و موازين انسانی را زير پا می گذارند، اما ايالات متحده آمريکا نيز با ناديدهانگاشتن تضييع حقوق و موازين انسانی در برخی از کشورهای متحد آمريکا در امر مبارزه با تروريسم، مانند عربستان صعودی، پاکستان، چين، و جنگ سالاران افغانستان، به آرمان جهانی اعتلای حقوق انسانی آسيب وارد می آورد.

آری فلايشر، سخنگوی کاخ سفيد، می گويد دولت بوش قويا با نتيجه گيری های گزارش اين سازمان مخالف است. آقای فلايشر می گويد، رسم و شيوه آمريکا، تبعيت از سياستها و رويه ای است که به اعتلای حقوق بشر در سراسر جهان کمک کند. آقای فلايشر به عنوان نمونه به افغانستان اشاره می کند و می گويد در سايه توجهات آمريکا و متحدان آمريکا مردم اين مرز و بوم که تا چندی پيش اسير قيد و بند بودند اکنون مردمی آزاد هستند.

مدير سازمان ديده بان حقوق بشر می گويد آمريکا به سبب نفوذ عظيم خود مسئوليت مخصوصی برای تعيين ضوابط و استانداردهای حفظ و اعتلای کرامت و حقوق انسانی دارد. گزارش سازمان ديده بان حقوق بشر آمريکا را به سبب بازداشت زندانيان در پايگاه خود در کوبا، بنام پايگاه «گوانتانامو» نيز مورد انتقاد قرار می دهد و عمل آمريکا را «نوعی بازداشت خودسرانه، که مغاير با وظايف و تکاليف بين المللی است» توصيف می کند. با اين همه سازمان نظارت بر حقوق بشر در گزارش خود دولت بوش را به سبب اقداماتش برای اعتلای حقوق انسانی در کشورهايی مانند مصر، ازبکستان، برمه، بلاروس و زيمبابوه مورد تقدير قرار می دهد.

گزارش ساليانه «سازمان ديده بان حقوق بشر » - سال ۲۰۰۳ - کشورهايی مانند چين، کوبا، ايران، عراق، ليبريه و ويتنام را بدليل مداومت در تبعيت از سياستهای جابرانه و اختناق آميز مورد انتقاد قرار می دهد. سازمان نظارت بر حقوق بشر در مورد امکان جنگ با عراق موضع معينی اتخاذ نمی کند و می گويد، وظايف سازمان به امر تخفيف آلام و مشقات مردم بيگناه جهان محدود است.

XS
SM
MD
LG