لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

هانس بليکس امروز از چندين محل در عراق ديدن کرد - 2003-01-14


هانس بليکس، رئيس هئيت بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد در عراق امروز از چندين محل ديدن کرد. وی گفت به کمک نهادهای اطلاعاتی آمريکا و بريتانيا روند بازرسی ها در عراق گسترش می يابد. بازرسان سازمان ملل متحد امروز که چهل و ششمين روز کارشان در عراق بود از يک کارگاه آزمايش موتور موشک و يک آمادگاه نظامی در بغداد ديدن کردند. آقای بليکس در مصاحبه با روزنامه آمريکائی واشنگتن پست گفت او بر تعداد بازرسان خود در عراق بسيار می افزايد اما اشاره کرد که به هر حال برای تکميل مأموريت خود به مهلت بيشتری نياز خواهد داشت.

بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد در عراق می گويند برای تکميل کار خود وقت بيشتری لازم دارند اما پرزيدنت بوش می گويد مهلت خلع سلاح شدن عراق منقضی می شود. رئيس جمهوری آمريکا امروز ضمن سخنانی در کاخ سفيد گفت وی از فريبکاری های عراق خسته و منزجر است. پرزيدنت بوش گفت اگر عراق قطعنامه های خلع سلاح سازمان ملل متحد را مراعات نکند آمريکا در رأس نيروهای ائتلافی اقدام به خلع سلاح عراق خواهد کرد. پيشتر، امروز کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد گفت بازرسان در کارشان شتاب کامل يافته اند و هنوز صلح با عراق مقدور است. در اين حال هانس بليکس رئيس هيئت بازرسان تسلحياتی ملل متحد در عراق گفت به کمک نهادهای اطلاعاتی آمريکا و بريتانيا روند بازرسی ها در عراق گسترش می يابد. بازرسان سازمان ملل متحد امروز که چهل و ششمين روز کارشان در عراق بود از يک کارگاه آزمايش موتور موشک و يک آمادگاه نظامی در بغداد ديدن کردند. آقای بليکس در مصاحبه با روزنامه آمريکائی واشنگتن پست گفت او بر تعداد بازرسان خود در عراق بسيار می افزايد اما اشاره کرد که به هر حال برای تکميل مأموريت خود به مهلت بيشتری نياز خواهد داشت.

مأموران گمرک لبنان يک محموله تجهيزات نظامی را که بر خلاف مقررات تحريمهای سازمان ملل متحد عليه عراق به مقصد عراق حمل ميشد توقيف کرده اند. مقامات فرودگاه بين المللی بيروت در پی متوقف ساختن حمل کلاه خودهای جنگی و تجهيزات مخابرات برای سرنشينان تانک، دو تبعه لبنان را بازداشت کردند. اين محموله نظامی در اين هفته بوسيله هواپيمائی که از بلاروس آمده بود به لبنان حمل شده بود و به گفته مقامات، مقصد نهائی آن، عراق بود. يک سخنگوی دولت بلاروس هرگونه دست داشتن آن کشور را در تحويل اسلحه به عراق تکذيب کرده است.

در اين حال، محاکمه دو بازرگانی آلمانی به اتهام فروش تکنولوژی لازم برای ساخت توپهای دورزَن به عراق آغاز شده است. به موجب قوانين صادراتِ آلمان، صدور اين تکنولوژی ممنوع بوده است. بازرگانان آلمانی متهم شده اند که شرکتهائی در اردن تأسيس کرده و بوسيله يک واسطه عراقی مته هائی را به عراق تحويل ميدادند که می توان از آنها برای ساخت توپهائی استفاده کرد که قادر به شليک سلاحهای نابودی همگانی است.

XS
SM
MD
LG