لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

يک نيروگاه  برق  اتمی  در کره شمالی بزودی آماده  بکار  خواهد شد - 2003-01-11


يک ديپلمات کره شمالی ميگويد نيروگاه برق اتمی يانگ بيون ( Yongbyon ) در حومه پيونگ يانگ، پايتخت آن کشور، بزودی آماده بکار خواهد شد.

سان مون سن Son Mun San در يک کنفرانس خبری در وينِ اتريش گفت رآکتور اين نيروگاه ظرف چند هفته آينده براه می افتد و به توليد برق می پردازد.

اين نيروگاه، کانون بحران است زيرااز توانائی توليد پلاتونيوم مورد نياز برای توليد تسليحات اتمی برخوردار است. کره شمالی ماه گذشته دوربين ها و ديگر ضوابط نظارتی بين المللی در اطراف اين نيروگاه را برداشت و بازرسان بين المللی ناظر را اخراج کرد.

کره شمالی تلويحا گفته است که ممکن است آزمايش موشک های بالستيک را از سر بگيرد . چو جين سو Choe Jin Su ، سفير کره شمالی در چين امروز در پکن گفت دولت وی از اين پس پای بندی به وقفه ای را که خود در مورد آزمايش کردن اين موشک ها وضع کرده بود ، ضروری نمی بيند. آقای چو آنچه را که سياست های خصمانه آمريکا ناميد، عامل اتخاذ چنين تصميمی معرفی کرد. اظهارات امروز سفير کره شمالی در چين به فاصله يک روز پس از آن ايراد شد که کره شمالی اعلام کرد از پيمان منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی خارج شده است . در همين حال، مذاکرات ميان ديپلماتهای کره شمالی در سازمان ملل متحد با بيل ريچاردسون، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG