لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

پنتاگون تعداد ديگری از متخصصان طراحی جنگ را به خليج فارس اعزام می کند - 2003-01-08


وزارت دفاع آمريکا می گويد تعداد ديگری از متخصصان طراحی جنگ را به مرکز ستاد جديد نقشه ريزی در ناحيه خليج فارس اعزام می دارد. وزارت دفاع آمريکا می گويد اکثر اعضای هيئتی که جنگ احتمالی با عراق را هماهنگ خواهند ساخت در هفته جاری به مقصد اردوگاه «اسيليه» در قطر حرکت خواهند کرد. پنتاگون می گويد اعزام اين گروه الزاما به معنای آن نيست که جنگ با عراق بزودی بوقوع خواهد پيوست.

در رويداد ديگری در آغاز روز سه شنبه بريتانيا و فرانسه نيز اقداماتی را در جهت تدارک جنگ اعلام کردند.«جفری هون» وزير دفاع بريتانيا تعدادی از افراد ذخيره ارتش را به خدمت فراخواند و «ژاک شيراک» رئيس جمهوری فرانسه، نيز اعلام کرد سربازان فرانسوی بايد برای احتمال اعزام به خدمت خود را آماده سازند.

دونالد رامسفلد، وزير دفاع آمريکا، می گويد پنتاگون در نظر ندارد خدمت نظام وظيفه اجباری را احيا کند. آقای رامسفلد می گويد نيازی نيست تا نردان و زنان جوان را ئادار به خدمت در نظام کرد. وزير دفاع می گويد آمريکا نيازمنديهای دفاعی خود را از طريق ارتش تمام داوطلبانه و نيز با احضار اعضای گارد ملی و ارتش ذخيره تامين می کند. آقای رامسفلد می گويد خدمت اجباری نظام وظيفه دارای نقاط ضعف آشکاری است که، تحمل مخارج گزاف برای تربيت کسانی که قصد ماندن در ارتش را ندارند يکی از آنهاست.

«چارلز رنگل» نماينده دمکرات کنگره، لايحه ای را برای احيای خدمت نظام وظيفه اجباری تسليم کنگره کرده است. آقای «رنگل» می گويد در صفوف سربازان ارتش آمريکا از جوانان طبقه مرفه اثری مشاهده نمی شود.

دولت آمريکا در سال ۱۹۷۳ در مقام واکنش نسبت به مخالفت وسيع مردم با جنگ ويتنام خدمت اجباری نظام وظيفه را پايان داد و به ايجاد ارتش داوطلبانه روی آورد. جيمی کارتر، رئيس جمهوری وقت آمريکا، در سال ۱۹۸۰ در برابر خطر آن روز شوروی و ايران، فراخوانی جوانان را برای خدمت در نظام بازگردانيد.

XS
SM
MD
LG