لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

توافق دولت سری لانکا و شورشيان قومی تاميل برای بازسازی بخشهای آسيب ديده کشور - 2003-01-08


گفته می شود دولت سری لانکا و شورشيان قومی تاميل در مذاکرات خود برای ارائه طرحهايی جهت بازسازی بخشهای به شدت آسيب ديده کشور در پی جنگ داخلی ۱۹ ساله، به پيشرفتهايی دست يافته اند.

جی اِل پيريس G-L Peiris سخنگوی دولت می گويد طرفين در مورد يک جدول زمانی برای بازسازی اين مناطق به توافق رسيده اند. او می گويد آنها در عين حال نظارت و سرپرستی بودجه مورد نظر برای اين طرح را به بانک جهانی محول کرده اند. اين تصميم به اين علت اتخاذ شده است که کمک دهندگان بين المللی حاضر نشدند کمکهای خود را مستقيما” در اختيار شورشيان قرار دهند. از سوی ديگر، شورشيان نيز مايل نيستند اين پول در اختيار دولت قرار بگيرد. طرفين در عين حال، تلاش دارند اختلافاتی که درپی درخواست ارتش برای خلع سلاح فوری شورشيان ايجاد شده را کم اهميت جلوه دهند.

روز گذشته، شورشيان پيش از پايان گرفتن اجلاس مشترکی که با حضور نمايندگان دولت و با هدف تنش زدايی برگزار شده بود، جلسه را ترک کردند. طرفين امروز، سومين روز مذاکرات خود را که در تايلند برگزار می شود به بررسی راههايی برای بازگرداندن بيش از صد هزار تن ازافرادی که برای فرار از اين مناقشات از کشورشان گريخته اند اختصاص دادند.

XS
SM
MD
LG