لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

کنسرت انوشيروان روحانی - 2003-01-06


انوشيروان روحانی هنرمند نامدار ايران در شنبه شب ِ چهارم ژانويه ميهمان ايرانيان مقيم واشنگتن ،ويرجينيا و مريلند بود. فرح جهانگيری که در اين شب خاطره انگيز حاضر بوده است برنامه ای را از موسيقی شورانگيز و فراموش نشدنی آقای روحانی و همراهانش تقديم شما می کند:

ياد شب چهارم ژانويه سال ۲۰۰ ۳ برای هميشه در ذهن و دل و جان صدها ايرانی باقی خواهد ماند. ديشب انوشيروان روحانی نوازنده چيره دست پيانو و آهنگساز نامی ايران برنامه ای رادر WARNER THEATRE واشنگتن دی سی عرضه کرد که حتی برای آن گروه از ايرانيانی که از نزديک با موزيک او آشنائی دارند اگر نه بی نظير که کم نظير بود.

آنچه به اين کنسرت حال و هوای ويژه ای داده بود شرکت ملودی کيه ليش و جورجيو آريستو خوانندگان اپرا بود که با لطافت بسيار ساخته های آقای روحانی را گاه به زبان فارسی اجرا می کردند.ميم نژاد هنرمندی که به مناسبت های مختلف با نواختن ني،دف،فلوت و تار و سنتور روحانی راهمراهی می کرد علاوه بر تعليم ادوات گوناگون موسيقی ايرانی درسفرهايش به شهرهای مختلف آمريکا،اروپا و آسيا توانسته است لمحاتی از هنرناب ايرانی رابگوش جهانيان برساند. انوشيروان روحانی در خانواده ای هنرمند زاده شد. نخستين معلم پيانوی او پدرش بود. در شش سالگی نخستين آهنگ خود را ساخت .او درادامه تحصيلاتش به هنرستان ملی موسيقی ايران رفت .روحانی تا کنون بيش از ۵۰۰ آهنگ ساخته است که بسياری از اين آهنگ ها را نامورترين خوانندگان زن و مردايرانی اجرا کرده اند.آهنگ مشهور سلطان قلب ها درفستيوال موزيک اسپانيا در سال ۱۹۷۰ جايزه اول را نصيب موسيقی دان برجسته ايران کرد. در سال ۲۰۰۱ انوشيروان روحانی به درخواست اپراخانه هانووردر آلمان باله رويای عاشق LOVER’S DREAM را ساخت اين باله تا کنون بارها از سوی ارکستر ِ اپرای هانوور درشهرهای مختلف اروپا اجرا شده است. يکی از دستاوردهای انوشيروان روحانی ساختن آهنگ تولدت مبارک ويژه ايرانيان بزبان فارسی است .شايدبرای کسانی که در ايران زندگی می کنند اين نمی تواند اهميتی همسان با غربت نشينان داشته باشد و غروری راتجربه کنند که هر ايرانی بهنگام شنيدن اين آهنگ احساس می کند. دررستوران های معروف که برسم آمريکائيان در مراسم تولد يکی ازميهمانان آهنگ معروف HAPPY BIRTHDAY پخش می شود اگرتولد يک ايرانی باشد، همه ايرانيان حاضر بپا می خيزند وهمصدا آهنگ تولدت مبارک را می خوانند .

از ديگر ويژگی های کنسرت ديشب انوشيروان روحانی اجرای آهنگ نيايش برای آزادی توسط جورجيو اريستو تنور مشهور بود

XS
SM
MD
LG