لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

آمريکا کمک های غذايی خود به کره شمالی را ادامه می دهد - 2003-01-02


کره جنوبی پيشنهادهای تازه کره شمالی را مبنی بر اين که دو کره درباره بحران هسته ای موجود در شبه جزيره کره مشترکاً به مخالفت با ايالات متحده برخيزند رد کرد.

جونگ سِه هيون، وزير تجديد وحدت در دولت سئول امروز به خبرنگاران گفت که بحران کنونی تنها از طريق گفت و شنود ميتواند بصورتی مسالمت آميز حل و فصل شود. آقای جونگ گفت : دولت متبوعش، در مذاکراتی که قرار است در اواخر ماه جاری در سطح وزيران بين دوکره انجام شود مصراً از پيونگ يانگ خواهد خواست که از برنامه هسته ای خود دست بردارد و آن را رها کند.

دولت کره شمالی در پيامی بمناسبت فرارسيدن سال نو، حمايت کره جنوبی را از مقابله پيونگ يانگ با ايالات متحده خواستار شده بود .

خبرگزاری رويترز به نقل از يک مقام بلندپايه دولت بوش گزارش داد که کمکهای غذائی نوعدوستانه ايالات متحده به کره شمالی، برغم روياروئی ديپلماتيک کنونی برسر جاه طلبيهای هسته ای پيونگ يانگ ادامه خواهد يافت.

رويترز به نقل از اين مقام نامشخص آمريکائی نوشت که کمکهای ايالات متحده به برنامه جهانی غذا درکره که از مؤسسات وابسته به سازمان ملل متحد است، در همان سطح گذشته حفظ خواهد شد. مقام آمريکائی گفته است که ميزان دقيق اين کمکها تا ماه فوريه يعنی زمانيکه پرزيدنت بوش بودجه سال ۲۰۰۴ را به کنگره تقديم کند مشخص نخواهد شد. کره شمالی برای بقای خود به کمکهای غذائی بين المللی محتاج است .

XS
SM
MD
LG