لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

چين تاقبل از پايان امسال نخستين کيهان نوردچينی  رابه فضا می فرستد - 2003-01-02


رسانه های خبری دولتی چين امروز به نقل از يوآن جي، مقام ارشد سازمان فضائی چين، گزارش کرده اند که سفينه فضائی چين به نام "شن ژو ِ۵" نخستين کيهان نورد چينی را تا پيش از پايان سال ميلادی جاری به مدار کره زمين خواهد برد. اين خبر پس از آن اعلام شد که پرتاب سفينه فضائی "»شن ژو ِ۴" که در پی سه سفينه مشابه قبلی بطور آزمايشی ولی بدون سرنشين به فضا فرستاده شده بود با موفقيت انجام شد. سفينه فضائی "شن ژو ِ۴" مجهز به همه دستگاه های لازم جهت مأموريت های سرنشين دار هر ۹۰ دقيقه يک بار دور کره زمين می چرخد و وسائل حافظ و مُمِدّ جان و ديگر تجهيزات لازم برای سفرهای فضائی را آزمايش می کند. تلويزيونهای چين تصاوير اين سفينه را که دوشنبه از سکوئی واقع در صحرای گوبی به فضا روانه شد نمايش دادند.

جيانگ زِمين، رئيس جمهوری چين، اين آخرين پرتاب موشک فضائی چين را يک پيروز بزرگ خواند و از همه مسئولان برنامه فضائی چين خواست کوششهای خود را دو چندان کنند و با يک روحيه پيشتازانه به توسعه و بهره برداری مسالمت آميز از فضای جو خارج خدمت کنند.

سخنان رهبر چين نمايانگر اهميتی است که پکن برای برنامه فضائی سرّی خود قائل است. پرتاب های فضائی چين که از قبل اعلام نمی شود، نمادهای افتخار و عظمت ملی چين شناخته می شود. چين نخستين سفينه فضائی خود را که سرنشين نداشت در سال ۱۹۹۹ به مدار زمين فرستاد و نام آن را "سفينه يزداني" گذاشت. حال اگر چين در زمينه اعزام سفينه سرنشين دار نيز موفق شود بعد از روسيه و آمريکا، سومين کشوری خواهد بود که رأساً و نه توسط سفاين ديگر کشورها، انسان به فضا فرستاده است.

XS
SM
MD
LG