لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۹

آمريکا قصد دارد کره شمالی را  تحت فشار اقتصادی و ديپلماتيک قرار دهد - 2002-12-29


آژانس بين المللی انرژی اتمی که از سوی سازمان ملل متحد مسئوليت نظارت بر برنامه های هسته ای کره شمالی را دارد ميگويد که بازرسان آنها خواستِ پيونگ يانگ را رعايت کرده و آن کشور را ترک خواهند کرد. آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد که بازرسان محل تاسيسات را در يونگ بيون در اولين فرصت ترک ميکنند و عازم پيونگ يانگ ميشوند و سپس با اولين پرواز روز سه شنبه از کره شمالی خارج خواهند شد.

کره جنوبی ميگويد در نظر دارد که نمايندگانی به چين و روسيه اعزام دارد تا در باره ترغيب و تشويق کره شمالی برای متوقف کردن تجديد احيای برنامه های هسته ای با آنان به تبادل نظر پردازد.

دولت بوش ميگويد در نظر دارد که مسئله تلاشهای هسته ای کره شمالی را به اجلاس اضطراری سازمان ملل متحد که اوائل ماه ژانويه آينده تشکيل خواهد شد ارجاع کند. مقامات آمريکايی ميگويند دولت ايالات متحده آمريکا در نظر دارد کره شمالی را تحت فشار اقتصادی و ديپلماتيک قرار دهد تا کره شمالی ناگزير شود برنامه اتمی خود را رها سازد. اين مقامات روز شنبه اعلام کردند که دولت بوش استراتژی خود را با کره جنوبی، ژاپن و سازمان ملل متحد هماهنگ خواهد کرد.

جيمز کلی James Kelly مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا ماه آينده از منطقه ديدن خواهد کرد تا بحران موجود را مورد بحث قرار دهد، و از کشورهای منطقه بخواهد در قبال کره شمالی موضع متحدی اتخاذ کنند. کره شمالی می گويد پس از آنکه دولت آمريکا برخلاف توافقهای بين المللی ارسال سوخت را به کره شمالی متوقف ساخت، کره شمالی نيز برای تامين سوخت کشور و مصارف انرژی چاره ای نداشت جز آنکه دو راکتور اتمی خود را مجددا بکار اندازد. اما مقامات کشورهای غربی می گويند دليل توقف ارسال سوخت به کره شمالی جز آنست که کره شمالی می گويد.

XS
SM
MD
LG