لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

استفاده از خشونت و فشار در بازجوئی از افراد القاعده و طالبان در پايگاه های آمريکا - 2002-12-27


روزنامه واشنگتن پست در شماره روز پنجشنبه خود گزارش ميدهد که سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا از تکنيک « فشار » و استرس (Sterss) در بازجوئی از رزمندگان القاعده و طالبان در جنگ جاری آمريکا با تروريسم استفاده می کند.

گزارش روزنامه واشنگتن پست بنقل از مقامات و کارشناسان اطلاعاتی می نويسد، آن دسته از زندانيانی که از همکاری با بازجويان سی-آی-ای خود داری می ورزند، ساعتها در وضعی غير متعادل و دردآور قرار داده می شوند. گزارش روزنامه واشنگتن پست می گويد، زندانيان را از خواب با بمباردمان ۲۴ ساعته نور، محروم می سازند.

واشنگتن پست می گويد، اين قبيل تکنيکها و روشها در يک مرکز باز جوئی در يک پايگاه آمريکا در « بگرام » در افغانستان و نيز در پايگاه ديگر آمريکا در «ديه گو گارسيا» واقع در اقيانوس هند که متعلق به انگليسها و در اجاره آمريکا است، مورد استفاده قرار می گيرد.

روزنامه واشنگتن پست می نويسد، در حاليکه سی-آی-ای از هر گونه اظهار نظری خودداری کرده است، اما مقاماتی که متعلق به تشکيلات اطلاعاتی و امنيت ملی هستند و مورد مصاحبه قرار گرفته اند، از استفاده از خشونت عليه اسراء بعنوان اقدامی « صحيح » و « لازم » دفاع کرده اند.

بنوشته روزنامه واشنگتن پست، آن دسته از زندانيان که بازهم از همکاری امتناع می کنند، به سرويسهای اطلاعاتی خارجيان که به خشونت و بيرحمی معروف هستند، مانند سرويسهای اردن، مصر و مراکش، با فهرستی از سوالات تحويل داده می شوند.

XS
SM
MD
LG