لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

کار ساختمان نيروگاه اتمی بوشهر تسريع ميشود - 2002-12-26


دولتين روسيه و ايران موافقت کرده اند کار پايان بخشيدن به ساختمان يک نيروگاه اتمی را در جنوب ايران تسريع کنند و امکان ايجاد نيروگاه ديگری را نيز تحت مطالعه قرار دهند. «الکساندر رومايانتسف» وزير انرژی اتمی روسيه و غلامرضا آقازاده معاون رييس جمهوری ايران که مقام مسئول انرژی اتمی کشور است، روز چهارشنبه، قرارداد تفاهمی را در اين زمينه در تهران امضا کردند. دولت ايران مصرانه می گويد نيروگاه انرژی اتمی در بوشهر منحصرأ برای مقاصد صلح جويانه است که مورد تصديق روسيه نيز هست. اما واشنگتن که ايران را يکی از سه کشور عضو «محور اهريمنی» توصيف کرده است، می گويد نيروگاه اتمی بوشهر بخشی از تسليحات سری اتمی ايران است. دولت آمريکا از دولت روسيه موکدأ خواسته است از همکاری با ايران در اين زمينه دست بشويد.

برغم نگرانيهای واشنگتن سيد محمد خاتمی رييس جمهوری ايران اعلام کرده است ايران مصمم است برای مقاصد غير نظامی به توليد انرژی اتمی بپردازد. آقای خاتمی می افزايد ايران مصمم است که پروژه نيروگاه اتمی بوشهر را با کمک روسيه به پايان برساند.

آقای خاتمی ظاهرأ بمنظور تسکين نگرانيهای آمريکا می گويد ايران موافقت خواهد کرد ذباله های اتمی و اورانيوم خود را برای فعل و انفعالات شيميايی به ساير کشورها ارسال دارد. کارشناسان اتمی ميگويند ذباله های اتمی و اورانيوم را می توان با وسايل مخصوصی به پلوتونيوم که ماده اصلی تشکيل دهنده بمب اتمی است تبديل کرد.

XS
SM
MD
LG