لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

پيام سالانه پاپ - 2002-12-25


پاپ جان پال دوم از ميدان سنت پيتر در واتيکان بهنگام برگزاری مراسم عبادتِ ويژه کريسمس خواستار پايان گرفتن خشونتها در خاور ميانه شد.

رهبر کليسای کاتوليک از پيروان همه مذاهب خواست به آنچه که مناقشاتِ مشئوم درون سوز خواند، پايان دهند و کوشش کنند به صلح دست يابند. وی به ويژه به عراق اشاره ئی نکرد ولی نظرات پاپ بازتابِ اظهار نظراتِ مقامات بلند پايه واتيکان در روزهای اخير بود.

رهبر هشتاد و دو ساله کاتوليکهای جهان همچنين خواستار بر قراری صلح ميان اسرائيليها و فلسطينيها شد. پاپ جان پال دوم از مردم خواست اجازه ندهند که خطر و تهديد تروريسم آنان را نسبت به يکديگر بد بين و مظنون کند.

پاپ پيام سالانه خود را که معروف به " خطاب به شهر و جهان" است را در ميان هزاران نفر از ايمانداران که در ميدان سنت پيتر گرد آمده بودند ايراد کرد و اين پيام در ۵۰ کشور برای دهها ميليون مسيحی در سراسر جهان از طريق راديو و تلويزيون پخش شد.

پيش از آن مسيحيان عراق ميگويند باوجود وحشت از در گرفتن جنگ به رهبری آمريکا برای دعا و نيايش به کليسا رفتند. در بيت اللحم که زادگاه مسيح به شمار ميرود ميشل صباح عاليترين مقام کاتوليک در سرزمين مقدس مستقيماً از اسرائيل خواست که به اشغال سرزمينهای فلسطينيها پايان دهد. تنها گروه کوچکی در مراسم عبادت ويژه نيمه شب در بيت اللحم شرکت داشتند زيرا مقامات محلی به نشانه اعتراض به اشغالگری اسرائيل ساير مراسم و برپائی جشنها را لغو کرده بودند و برای دومين سال پی در پی به ياسر عرفات ، رهبر فلسطينيها اجازه داده نشد که در مراسم بيت اللحم حضور يابد.

در خاور دور نيز با تدابير امنيتی فوق العاده ئی در اطراف کليساهائی که غربيها در آن اجتماع ميکنند اتخاذ شده بود، جشن کريسمس بر گزار شد. در کشورهای آمريکای لاتين بسياری از مسيحيان در مراسم مذهبی اين روز شرکت ميکنند و روز کريسمس را با اعضای خانواده خود ميگذرانند.

پرزيدنت بوش نيز روز تولد مسيح را با اعضای خانواده خود در کمپ ديويد، استراحتگاه رياست جمهوري، در ايالت مريلند ميگذراند.

XS
SM
MD
LG