لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۰

ايالات متحده و کره  جنوبی ازنزديک اوضاع کره شمالی رازير نظردارند - 2002-12-25


ايالات متحده و کره جنوبی ازنزديک اوضاع کره شمالی رازير نظردارند. در اين حال گزارش ها حاکی از آنست که فعاليت های جنجال برانگيز در نيروگاه اتمی کشور کمونيست کره شمالی ادامه دارد. يون هاپ خبرگزاری کره جنوبی می گويددر پی برداشتن مُهرها و دوربين های تجسسی نصب شده توسط آژانس بين المللی انرژی اتمی، مقامات کره شمالی آزادانه در نيروگاه اتمی يونگ بيون در رفت و آمد هستند. مقامات ايالات متحده از آن بيم دارند که کره شمالی بخواهد فعاليت های خود را درزمينه برنامه مشکوک اتمی اش از سربگيرد. کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که ماه آينده پرزيدنت بوش نماينده بلند پايه خود را برای گفتگو با روه مو- هايون،رئيس جمهور منتخب آن کشور به سئول می فرستد.

روسيه ازکره شمالی خواسته است درحل اختلافاتش بر سر برنامه تسليحاتی خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد ،همکاری کند. الکساندر لوسيوکُف معاون وزيرخارجه روسيه به خبرگزاری اينترتاس گفت بحران بر سر برنامه اتمی کره شمالی اين همکاری را به سخن وی "ضروری" ساخته است .

آقای لوسيوکف گفت اوضاع موجب نگرانی روسيه شده است اما تأکيد کرد که تهديدها و تحريم ها نميتواند خطر بالقوه را از ميان ببرد. روسيه اخيراً مساله گسترش همکاری های اقتصادی با کره شمالی و کره جنوبی را مورد بررسی قرار داده است. کيم جونگ ايل رهبر کره شمالی طی دو سال گذشته دو بار از روسيه ديدن کرده است .

XS
SM
MD
LG