لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

ايران و روسيه در مورد تکميل ساختمان يک نيروگاه هسته ای در جنوب ايران با هم توافق کردند - 2002-12-25


ايران و روسيه موافقت کرده اند که کار تکميل ساختمان يک نيروگاه هسته ای در جنوب ايران را تسريع کنند و امکان ساختمان نيروگاه دومی را هم مورد بررسی قرار دهند.

الکساندر روميانتْسِف، وزير انرژی اتمی روسيه و غلامرضا آقا زاده، معاون رئيس جمهور و مقام اصلی انرژی اتمی ايران، روز چهارشنبه در تهران تفاهم نامه ای در اين زمينه امضاء کردند.

ايران مصرانه ميگويد که نيروگاه هسته ای بوشهر در ساحل خليج فارس، صرفاً برای بهره برداری صلح اميز است و روسيه نيز اين موضوع را تأييد ميکند. اما واشينگتن که ايران را بخشی از محور شرارت عنوان کرده است، ميگويد که اين تأسيسات بخشی از يک برنامه پنهانی برای توليد جنگ افزار هسته ای است و از مسکو خواسته است که اين طرح را رها کند.

پرزيدنت محمد خاتمی هم به رغم نگرانی های آمريکا، ميگويد تهران مصمم است که به توليد انرژی برای مصارف غيرنظامی بپردازد. آقای خاتمی همچنين ميگويد ايران تصميم دارد که نيروگاه بوشهر را به کمک روسيه تمام کند.

آقای خاتمی در تلاشی آشکار برای تعديل نگرانی های آمريکا، ميگويد ايران با انتقال زباله های هسته ای و پس مانده های اورانيوم به کشورهای ديگر، جهت پالايش دوباره، مخالفتی ندارد. بگفته کارشناسان هسته ای، با پالايش دوباره اين مواد ميتوان پلوتونيوم، ماده اصلی برای ساختن بمب هسته ای را توليد کرد.

XS
SM
MD
LG