لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

نامزد های جوايز سينمايی گولدن گلوب (کره طلايی) انتخاب شدند - 2002-12-21


مايک.او.ساليوان، لوس آنجلس

فيلم موزيکال "شيکاگو" بيشترين نامزدی جوايز را کسب کرده است. ديگر رقبای اصلی اين فيلم عبارتند از فيلمی درباره بحران در ميانسالگی و درگيری در خيابان های نيويورک.

از فيلم های مقوله درام که از بخت خوبی برای بردن جايزه برخوردارند، يکی فيلم "گانگسترهای نيويورک" کار مارتين اسکورسيزی، درباره جنگ و دعواهای مهاجرين ايرلندی با مهاجرين تثبيت شده در قرن نوزدهم در نيويورک است؛ ديگری، "درباره اشميت" است که جک نيکلسون، در آن مرد بازنشسته ايست که در مسير پيدا کردن هويت و دردهای روحی خود گام برمی دارد.

اما "شيکاگو" که از روی يک نمايش موزيکال برادوی اقتباس شده است، با کانديدا بودن برای هشت جايزه، بيشترين عناوين را به دست آورد، منجمله برای بهترين فيلم کمدی يا موزيکال و هنرپيشه های زن آن رينا زِلوگر، و کاترين زِتا جونز، نامزد جايزه بهترين بازيگری برای ايفای نقش زنان زندانی هستند.

نامزد ديگر برای جايزه کمدی، فيلم "عروسی چاق و چله من به سبک يونانی" است که با هزينه اندک ساخته شد و موفقيت غافلگيرکننده ای داشت. فيلم "ساعت ها" که داستان دست و پنجه نرم کردن سه زن با غم و اندوه است، با هفت جايزه از اقبال بلندی برخوردار است؛ يکی از اين جوايز، بخاطر بازی نيکول کيدمن است. اوائل صبح پنج شنبه، کالين فارل، بازيگر، فهرست نامزدها را اعلام کرد و گفت: "نامزدهای بهترين کارگردانی عبارتند از: استفن دال درای، بخاطر «ساعت ها»، پيتر جکسون، بخاطر «خداوندگار حلقه ها، دو برج»، اسپايک جونز، بخاطر «اقتباس»، راب مارشال، بخاطر «درباره اشميت».

«خداوندگار حلقه ها، دو برج» بخش دوم مجموعه فانتزی از آثار جی.آر. تولکين است. فيلم ديگری که در دسته درام از بخت خوبی برای بردن برخوردار است، فيلم "نوازنده پيانو" از رومن پولانسکی است که موضوع آن فراراز دست آلمان های نازی است.

مراسم اهدای جايزه کره طلايی توسط اتحاديه مطبوعات خارجی هاليوود برگزار می شود و به معنای شروع فصل جوايز در صنعت سينمايی است. برندگان، ۱۹ ژانويه در لوس آنجلس اعلام می شوند. علت توجه و علاقه به اين جايزه در بين دست اندرکاران سينما اين است که معمولاً برندگان کره طلايی همان هايی هستند که در ماه مارس جوايز اسکار می گيرند.

XS
SM
MD
LG