لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

سازمانی برای حفاظت ازخبرنگاران - 2002-12-21


دو تن از خبرنگاران ايستگاه تلويزيونی الجزيره قطر گزارش داده اند که صلحبانان هلندی در افغانستان با آنان با خشونت برخورد کرده اند. سيد حشمت الله مصلح، تهيه کننده برنامه های تلويزيونی ايستگاه الجزيره که به تابعيت استراليا درآمده است می گويد وی و گزارشگر افغانی او را چشم بند زدند و صلحبانان هلندی به مدت شش ساعت با خشونت به بازجويی از آنان پرداختند.

دو روزنامه نگار می گويند در حالی که قصد داشتند از حادثه يک حمله نارنجکی و پی آمد های آن در روز پنج شنبه گذشته به پايگاه اصلی صلحبانان فيلمبرداری کنند، تحت بازداشت قرار گرفتند. در اين حمله دو کارگر افغانی کشته شدند.

سازمانی که دفاع از حقوق خبرنگاران را بر عهده دارد می گويد، خبرنگاران تحقيقی و روزنامه نگارانی که به قصد افشای ناروائی های فعاليت می کنند، در ظرف سال گذشته در بسياری از کشورهای جهان هدف قرار گرفتند و بايد برای حفاظت از آنان وارد عمل شد.

فدراسيون بين المللی روزنامه نگاران می گويد در سال جاری ۶۷ روزنامه نگار و دستياران آنها در راه انجام وظيفه کشته شدند. اين فدراسيون می گويد سه کشور کلمبيا، روسيه و پاکستان برای روزنامه نگاران، خطرناک ترين کشور ها بودند. فدراسيون روزنامه نگاران که مقر آن در برکسل است می گويد در سال آينده، با همکاری سازمان های روزنامه نگاری و اتحاديه های کارگری و ساير سازمان ها سعی خواهد کرد سازمانی بنام "انستيتوی ايمنی خبر" بوجود آورد. هدف انستيتو، حفاظت از خبرنگاران در سراسر جهان خواهد بود

XS
SM
MD
LG