لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

ايران تاکنون دعوت های مکرر را برای بازديدهای بين المللی  رد کرده است - 2002-12-14


دولت ايالات متحده آمريکا، روز جمعه برغم انکار ها و تکذيب های ايران، بار ديگر ايران را متهم ساخت که دارای يک برنامه فعال توليد سلاح های اتمی است. مقام های آمريکايی می گويند اتهامی که بر ايران وارد می آورند، متکی بر عکسبرداری های جديد ماهواره ای از دو محل در مرکز ايران است.

وزارت امور خارجه آمريکا می گويد عکس های فضايی ماهواره ای، سوءظن و نگرانی های شديد قبلی آمريکا را در مورد وجود يک برنامه سری تسليحات اتمی ايران تقويت می کند. تصاوير ماهواره ای مورد بحث که از طريق تلويزيون سی.ان.ان و ساير آژانس های خبری به نمايش گذاشته شده است، دو محل را در مرکز ايران نشان می دهد. گفته می شود يکی از اين دو مرکز، کارخانه آب سنگين برای توليد پلوتونيوم و ديگری، مرکز غنی کردن اورانيوم است.

ريچار باچر، سخنگوی وزارت امورخارجه به خبرنگاران گفت که قسمت هايی از مرکز غنی کردن اورانيوم در زيرزمين ساخته شده است و بنا بر اين، زيرزمينی کردن قسمت هايی از اين مرکز، با ادعای ايران مبنی بر اين که نيات و مقاصد اتمی ايران نياتی مسالمت آميز است، تطبيق نمی کند. آقای باچر می گويد: احتمالاً ايران از همان ابتدا قصد نداشته است اين مرکز را جزئی از برنامه مسالمت آميز اتمی خود اعلام کند و اکنون از عمل ايران در حالی که سعی دارد يک مرکز زيرزمينی بنا کند، يعنی در محلی که می تواند مواد اتمی تهيه کند، پرده برداشته می شود.

دولت ايران، اتهاماتی را که حاکی است مراکز مورد بحث مرتبط با برنامه تسليحاتی است رد می کند و می گويد از بازرسان سازمان ملل متحد دعوت کرده است در ماه فوريه آينده از اين مراکز ديدن کنند. اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد مقامات ايران تاکنون دعوت های مکرر را برای بازديدهای بين المللی از اين مرکز رد کرده است

XS
SM
MD
LG