لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

بازرسان سازمان ملل متحد امروز از يازده محل در عراق بازديد کردند - 2002-12-14


بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد امروز از يازده محل در عراق بازديد کردند و در جستجوی شواهدی از وجود سلاحهائی با قدرت ويرانگری انبوه هستند. امروز کارشناسان سازمان ملل متحد بدون اطلاع قبلی به مرکز کنترل بيماريهای مُسری در بغداد بازگشتند. ديروز که روز تعطيل هفتگی بود بازرسان به آن مرکز رفته بودند ولی به آنها گفته شد که هيچکس، جز مسئولان، کليد چندين اطاق را که بسته بود در دست ندارد.

ضمناً هانس بليکس، رئيس هيات بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد از دولت عراق خواسته است که فهرست دانشمندان و کارشناسانی را که با برنامه موشکهای باليستيک، شيميائی، ميکربی و هسته ای عراق ارتباط و همکاری دارند در اختيار وی قرار دهد.

بازرسان سازمان ملل متحد ميگويند اواخر ماه آينده در باره نتايج حاصل از بازرسی های تسليحاتی در عراق، گزارشی منتشر خواهند کرد. اما سخنگوی سازمان بين المللی انرژی اتمی ميگويد گزارش نهائی در باره اسناد دوازده هزار صفحه ای عراق، زودتر از چند ماه ديگر آماده نخواهد شد. بازرسان سازمان ملل متحد امروز در جستجوی تسليحات اتمی، شيميائی و ميکربی، از يازده محل ديدن کردند و رويدادی گزارش نشد که حاکی از بروز اشکال باشد. در همين حال، هواپيماهای جنگی آمريکا و بريتانيا امروز پس از آنکه هواپيماهای نظامی عراق، مقررات پرواز ممنوع را در جنوب عراق نقض کردند، به سه موضع نظامی عراق در جنوب و شرق بغداد حمله بردند.

XS
SM
MD
LG