لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

ونيز در تهران - 2002-12-14


شايد اگر به بسياری از ما بگويند كه نمايشگاه عكسی درباره ونيز بر پا شده است به ياد همان سوژه های تكراری و هميشگی بيفتيم كه در كارت پستال ها ديده ايم . اما بهروز نباتی عكاس ايرانی است كه در نمايشگاه عكس خود با عنوان (( ونيز در تهران )) آن كليشه های ثابت و يكنواخت را شكسته است . اين نمايشگاه از بيست و يكم تا بيست و هشتم آذر ماه (۱۲ تا ۱۹ دسامبر) در گالری شهر كتاب ميرداماد تهران برپاست .

بهروز نباتی كه متولد سال ۱۳۵۲ شمسی در تهران و تحصيلاتش كارشناسی نرم افزار كامپيوتر است، عكاسی را از دو سال پيش به صورت حرفه ای دنبال كرده و تا كنون آثارش را در چندين نمايشگاه انفرادی در دانشگاههای تهران و مازندران شركت داده است .

نباتی در نمايشگاه اخير خود ۴۱ قطعه عكس سياه و سفيد و ۵ قطعه عكس رنگی را به نمايش گذارده است. در واقع شايد بتوان گفت نكته جالب توجه در آثار او علاوه بر به تصوير كشيدن خيابانهای پر آب و بناهای كهن، پرداختن به بخشهايی از زندگی و آداب مردم ونيز نيز می باشد .

مثلا در اولين تصوير نمايشگاه از مواجه گردشگران خارجی دوربين به دست با ونيزيان ماسك به صورتی كه ظاهرا در كارنوالی شركت كرده اند عكاسی شده است .

يا در عكس ديگری با صحنه تشيع جنازه ساده ای روبرو می شويم كه در آن دو مرد سياه پوش تابوت چوبی را روی چرخ دستی قرار داده اند و مرد تنهايی نيز كه ظاهرا از بستگان متوفی است در پشت سر آنان روان است .

همچنين در عكسی يك مرد معلول ديده می شود كه در كنار ساختمانهای قديمی و بر روی سنگفرشهای زيبا ويلچير می راند .

علاوه بر اينها در تعدادی از عكسهای نباتی با نگاه انتزاعی او به شهر تاريخی ونيز هم مواجه می شويم كه در آن ميان عكسی كه از انعكاس كج و معوج تصوير يك ساختمان در آب بر داشته شده بسيار جلب نظر می كند . در حقيقت اگر كسی نداند كه اين اثر متعلق به كجاست خيلی بعيد به نظر می رسد كه به اصل ماجرا پی ببرد .

عكاس ايرانی به آن شهر پر جا ذ به ايتاليا نيم نگاه شاعرانه ای نيز داشته است . برای نمونه در تصويری يك سبد حصيری مشاهده می شود كه روی لبه قايقی در كنار رودخانه قرار داده شده و جالب آنكه روی دسته سبد روبانی سفيد رنگ و زيبا نيز وجود دارد .

و از همه زيباتر قايقی ديده می شود كه داخل آن فرشی شرقی، شايد ايرانی، پهن شده است. البته درون آن قايق دو جعبه بزرگ و خاكستری رنگ را هم جای داده اند

براستی عكس های نباتی ساختار شكنند. اينطور نيست ؟

آرش ايرانی برای واحد اينترنت، بخش فارسی صدای آمريكا

XS
SM
MD
LG