لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۶

آمريکا از تصميم دولت کره شمالی برای فعال کردن دوباره نيروگاه اتمی اظهار تاسف کرد - 2002-12-13


رهبران آمريکا و کره جنوبی ميگويند تصميم کره شمالی برای براه انداختن مجدد يک نيروگاه جنجال برانگيز برق اتمی، قابل قبول نيست. پرزيدنت بوش و کيم دای جونگ امروز در تماسی تلفنی گفتند اجازه نخواهند داد امور مربوط به کره شمالی به روال معمول ادامه يابد. پرزيدنت بوش از رئيس جمهوری کره جنوبی خواست تا نگرانی های خود را در باره برنامه اتمی کره شمالی علنی سازد. اين مذاکرات پس از آن انجام گرفت که کره شمالی خواستار آن شد که سازمان بين المللی انرژی اتمی نظارت بر تاسيسات اتمی آن کشور را متوقف کند. کره شمالی ميگويد يکی از نيروگاههای برق اتمی خود را که قبلا از نظر توليد تسليحات اتمی مورد ظّن بود، مجددا براه می اندازد. کره شمالی ميگويد برای توليد برق به چنين اقدامی نياز دارد.

آمريکا می گويد از تصميم دولت کره شمالی مبنی بر فعال کردن دوباره نيروگاه اتمی خود که ظاهرا زمانی برای توليد سلاح های اتمی مورد استفاده قرار ميگرفت متاسف است. کاخ سفيد می گويد اعلاميه کره شمالی مغاير با افکار عمومی جهانی است که خواستار قاطعانه کنار گذاردن برنامه تسليحات اتمی کره شمالی است. از سوی ديگر کره شمالی می گويد متعاقب تصميم آمريکا و ديگران در ماه گذشته در مورد قطع ارسال سوخت به کره شمالی چاره ای ندارد جز آنکه انرژی مورد نياز خود را از طريق نيروگاه های اتمی تامين کند. آمريکا و تعدادی از متحدان اين کشور مطابق با معاهده سال ۱۹۹۴ با کره شمالی متعهد بودند در ازاء متوقف شدن برنامه تسليحات اتمی کره شمالی برای مصارف کره شمالی نفت ارسال دارند. مقامات ميگويند علت قطع ارسال سوخت به کره شمالی اين است که پی برده اند کره شمالی بر خلاف تعهدات خود مخفيانه به غنی کردن اورانيوم ادامه ميداده است. اورانيوم غنی شده يکی از مواد اصلی توليد بمب اتمی است.

از سوی ديگر دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا می گويد که پرزيدنت بوش درباره مسئله تجديد نيروگاه اتمی کره شمالی با کره جنوبی، روسيه و چين به مشورت پرداخته است.

XS
SM
MD
LG