لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

کشتی حامل  محموله  موشک های اسکاد آزاد می شود - 2002-12-11


يمن ميگويد آمريکا موافقت کرده است کشتی حامل محموله موشک های اسکاد بارگيری شده از کره شمالی، که روز دوشنبه در دريای عربی متوقف و تفتيش شد، آزاد شود و موشک ها روانه يمن، مقصد اوليه آنها شده است. بنا به گزارشها آمريکا پس از آن با آزادی کشتی موافقت کرد که يمن ضمن اعتراض به بازرسی کشتی گفت قرارداد با کره شمالی برای موشک ها، مدتها پيش بسته شده بود. کشتی توسط قايق های اسپانيا که در ائتلاف تحت رهبری آمريکا عليه تروريسم مشارکت دارند، در آبهای شاخ آفريقا متوقف و بازرسی شد. کشتی، پرچم هيچ کشوری را در اهتزاز نداشت ، اما بنا به گزارشها يک پرچم کامبوج در عرشه آن ديده شده است .

Scott McClellan سخنگوی کاخ سفيد، از بازرسی منجر به کشف موشک ها دفاع کرد و گفت اين بخشی از تلاش های آمريکا برای ممانعت از گسترش و اشاعه تسليحات کشتار جمعی و افتادن اين سلاح ها به دست دول های حامی تروريسم است. مقامات يمنی به بازرسی منجر به کشف موشک ها معترض اند و ميگويند، مقصد اين موشک ها که قرارداد آنها مدتی قبل بسته شد، ارتش آن کشور بوده است.

آمريکا يمن را مامنی برای تروريست ها می شناسد اما ميگويد دولت يمن بخشی از جنگ عليه تروريسم است. مشاوران ارتشی آمريکا به مقامات يمنی در جستجو برای يافتن عوامل شبکه تروريستی القاعده کمک ميکنند. بيش از دوازده موشک اسکاد که زير محموله های ديگر پنهان شده بود، در جريان تفتيش کشتی حامل موشک ها توسط دو قايق گشتی نيروی دريائی اسپانيا که در ائتلاف تحت رهبری آمريکا عليه تروريسم مشارکت دارند، در آبهای شاخ آفريقا کشف شد. کشتی، پرچم هيچ کشوری را در اهتزاز نداشت، اما بنا به گزارشها يک پرچم کامبوج در عرشه آن پيدا شده است. مقامات آمريکائی ميگويند تشکيلات اطلاعاتی آمريکا اين کشتی را از چند هفته پيش ، پس از ترک آبهای کره شمالی، دنبال ميکردند و تفتيش آن نيز با حضور کارشناسان آمريکائی انجام گرفت.

پرزيدنت بوش کره شمالی را بخشی از يک محور اهريمنی معرفی کرده است که می تواند به تروريست ها در فراهم ساختن تسليحات کشتار جمعی کمک کند. آمريکا با دولت های چين ، روسيه و ژاپن سرگرم گفتگوست تا کره شمالی را متقاعد سازند که برنامه تسليحات اتمی خود را کنار بگذارد.

XS
SM
MD
LG