لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

رهبر حزب الله خواستار حملات تروريستی انتحاری تازه ای در سراسر جهان شد - 2002-12-09


رهبر گروه تروريستی حزب الله خواستار انجام حملات تروريستی انتحاری تازه ای در سراسر جهان شده است. حسن نصرالله، رهبر حزب الله، اخيراً در اجتماعی در لبنان، فلسطينی ها را تشويق کرد در تمام دنيا به بمب گذاری های انتحاری اقدام کنند و از اين کارابا نداشته باشند. سخنرانی وی توسط ايستگاه تلويزيون متعلق به حزب الله در لبنان پخش شد.

حزب الله در خاورميانه و ديگر جاها سابقه تروريستی طولانی دارد. قربانيان حملات تروريستی حزب الله از مليت های گوناگون، از جمله اسرائيلی ها، لبنانی ها، آمريکائيان، فرانسويان و آرژانتينی ها و مردم ديگر کشورها بوده اند. در ماه اکتبر ۱۹۸۲، بمب گذاران انتحاری حزب الله به سربازخانه سپاه تفنگداران دريائی آمريکا در بيروت، پايتخت لبنان، حمله کردند. دويست و چهل و يک آمريکائی و پنجاه و هشت نظامی فرانسوی کشته شدند. همچنين گمان می رود که حزب الله در حملات تروريستی به تأسيسات سفارت آمريکا در بيروت در سالهای ۱۹۸۳ و۱۹۸۴ دست داشت. همچنين ظن می رود که حزب الله در حمله ای که در سال ۱۹۹۴ به مرکز فرهنگی يوديان در بوئنوس آيرس، پايتخت آرژانتين شد، نيز دست داشت. در آن حمله تروريستی تقريباً يکصد نفر به هلاکت رسيدند.

حزب الله که مقرش در لبنان است يک گروه شيعه افراطی است که سعی خود را مصروف توسعه نفوذش در لبنان و ضديت با اسرائيل و آمريکا کرده است. آمريکا حزب الله را يک سازمان تروريستی خارجی دانسته و برای به کيفر رساندن کسانی که مسئول اين جنايات تروريستی بوده اند می کوشد.

نصرالله، رهبر حزب الله، خواستار نابودی اسرائيل شده و از رهبران عرب که خواستار راه حل مسالمت آميز مناقشات بين اسرائيلی ها و فلسطينی ها هستند انتقاد کرده است. حزب الله با رژيم جمهوری اسلامی ايران اتحاد و همدستی نزديک دارد.

يکی ديگر از رهبران حزب الله، عماد فائز مُغنيه است. مقامات آمريکا به خاطر عمليات تروريستی که شامل ربودن شدن هواپيمای جت مسافری شرکت هواپيمائی آمريکائی ترانس وُرلد ايرلاينز در سال ۱۹۸۵ است در تعقيب مغنيه است. در آن ماجرا يک آمريکائی را عمداً به قتل رساندند. تصور می رود وی در لبنان يا ايران پنهان است. آمريکا برای کسی که اطلاعاتی بدهد که به دستگيری او منجر شود پنج ميليون دلار جايزه تعيين کرده است.

آمريکا تشويق و تحريک مردم را از سوی حزب الله به خشونت و ترور محکوم می کند. به گفته پرزيدنت جورج بوش، کشورهای جهان بايد برای ايستادگی در برابر همه تروريست ها متحد شوند. وی می گويد در اين جهان آرمان های نيک و نيز هدفهای پليد، هر دو، وجود دارد. ممکن است در مورد اينکه مرز بين اين خوبی و بدی به چه شکل ترسيم شود اختلاف نظر داشته باشيم اما چيزی به نام تروريست خوب وجود ندارد. همانگونه که پرزيدنت بوش گفته است هيچ آرمان ملی و هيچ ظلمی هرگز نمی تواند قتل عمد بيگناهان را توجيه کند. هر دولتی که اين اصل را رد کند و بکوشد دوستان تروريست بجويد و انتخاب کند از عواقب آن آگاه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG