لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

پرزيدنت بوش:  برای تعيين ميزان راستگويی و صداقت دولت عراق به زمان نياز است - 2002-12-08


پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا، می گويد برای تعيين ميزان راستگويی و صداقت دولت عراق در زمينه سلاح های شيميايی، ميکربی و اتمی خود به زمان نياز است. پرزيدنت بوش در پيام هفتگی راديويی خود اخطار کرد که اسناد عراقيها بايد موثق و دقيق باشد. رئيس جمهوری آمريکا بارديگر هشدار داد که اگر صدام حسين رئيس جمهوری عراق کشور خود را از سلاح های شيميايی، ميکربی و اتمی رها نسازد، ايالات متحده آمريکا در راس انتلافی از کشورهای جهان او را خلع سلاح خواهد کرد. پيام هفتگی رئيس جمهوری آمريکا پيش از تسليم ۱۲ هزار صفحه اسناد عراقيها به سازمان ملل متحد تهيه و ضبط شده بود.

يک مقام ارشد آمريکا می گويد دولت آمريکا شواهد و مدارک قابل ملاحظه ای، که برخی از آنها عمومی نيست، در دست دارد که نشان ميدهد عراق دارای سلاح های ممنوعه بوده است و برخی از برنامه سلاح های ممنوعه را نيز افزايش داده است. مقام آمريکايی می گويد دولت بوش ممکن است اطلاعات خود را در اين زمينه در اختيار بازرسان تسليحاتی سازمان ملل قرار دهد.

از سوی ديگر مقامات ارشد نظامی آمريکا می گويند در صورتيکه دستور حمله به عراق صادر شود، ارتش آمريکا در ناحيه خليج فارس تا پايان ماه ژانويه ۲۰۰۳ به اندازه کافی دارای سرباز، رزمناو و هواپيما و مهمات خواهد بود. روزنامه «نيويورک نايمز» به نقل از مقامات ارشد نظامی می نويسد هم اکنون حدود ۶۰ هزار پرسنل ارتش نظامی آمريکا و ۲۰۰ هواپيما در منطقه مستقر گرديده اند. علاوه بر اين، به گزارش نيويورک تايمز» ۴ ناو هواپيمابر در ناحيه خليج فارس مستقرند و آماده اند تا به محض صدور فرمان، حمله به عراق را آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG