لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

پنجمين روز تظاهرات دانشجويان در ايران - 2002-11-13


محمد خاتمی رئيس جمهوری ايران می گويد حکم مرگی که برای يک استاد دانشگاه ِناراضی صادر شده است حکمی نامناسب بوده که نمی بايستی صادر می شد.

اين نخستين باری است که رهبر اصلاح طلب ايران درباره حکم دادگاه عليه هاشم آغاجری صحبت می کند.آغاجری هفته گذشته به جرم زيرسوال بردن نقش ملايان در جمهوری اسلامي، به مرگ محکوم شد. آقای آغاجری --رزمنده جنگ ايران -عراق --از طريق وکيل مدافع خود اطلاع داده است که آماده مرگ است و درنظر ندارد از حکم دادگاه فرجام خواهی کند.

همزمان هزاران دانشجو برای پنجمين روز متوالی درتهران عليه صدور حکم عليه آغاجری و درخواست آزادی بيان و اصلاحات سياسی دست به تظاهرات زده اند. ممکنست اين تحولات نشانه ابراز قدرت ازسوی رئيس جمهورِ ميانه رو و محافظه کاران تندرو باشد.هفته گذشته مجلس شورای اسلامی پيش نويس دو لايحه را که می تواند اختيارات رئيس جمهوری را گسترش دهد تصويب کرد .آقای خاتمی خاطرنشان کرده است در صورتی که محافظه کاران بخواهند در مقابل رأی مجلس سنگ اندازی کنند از مقام خود استعفا خواهد کرد.

پرزيدنت خاتمی که يک بار درسال ۱۳۷۶ و بار دوم درسال ۱۳۸۰ با آرای چشمگيرايرانيان به رياست جمهوری برگزيده شد، متوجه شده است محافظه کاران که کنترل قوه قضائيه ،نيروهای مسلّح و راديو-تلويزيون را دردست دارند سّد راه تلاش های او برای پيشبرد دموکراسی در ايران هستند.

آيت الله علی خامنه ای قدرتمندترين شخصيت ِ جمهوری اسلامی در اوايل هفته جاری با اعلام يک اخطار غير مستقيم از پارلمان،دولت و قوه قضائيه خواست اختلافات خود را حل و فصل کنند.

XS
SM
MD
LG