لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

حمايت رئيس جمهور سريلانکااز مذاکرات صلح - 2002-11-12


رئيس جمهوری سريلانکاگفته است از تلاش دولت در زمينه گفتگوهای صلح با شورشيان تاميل و پايان دادن به جنگ داخلی ۱۹ ساله پشتيبانی می کند.

خانم چاندريکا کوماراتونگا،امروز در سخنانی به مناسبت هشتمين سال رياست جمهوری خود گفت اقدامهای به عمل آمده در سال گذشته موجب کاهش تنشها بوده و اين يک تحول رضايت بخش است.

رئيس جمهوری سريلانگا پيشتر از اقدام نخست وزير در ابتکار صلح شديدا انتقاد می کرداما امروز از همه حزبهای سياسی کشور خواست برای پايان دادن به جنگ همگی روی برنامه مشترکی کار کنند.

دولت سريلانکا وببرهای تاميل طی دو دور گفتگو با ميانجی دولت نروژ به پيشرفتهای نامنتظره ای در برقراری صلح دست يافتند،شورشيان از درخواست پيشين داير بر ايجاد يک کشور مستقل تاميل دست برداشتند و به يک حکومت خودمختار درچارچوب کشور سريلانکا رضايت دادند.گفتگوها از ماه سپتامبر به طور رودررو در تايلند انجام شده است.

درحال حاضر حزب رئيس جمهوری درپارلمان سريلانکا در اقليت است و در برابر حزب حاکم به رهبری نخست وزير نقش مخالف را بازی می کند. رئيس جمهوری سريلانکا در سخنان امروز نسبت به نخست وزير هم لحن آشتی جويانه داشت،وگفت اختلافهای جزئی رابايد کنار نهاد و نيروهای کليدی بايد روی برنامه مشترک صلح کار کنند.نخست وزير سريلانکا از زمان روی کارآمدن، تلاش کرده قدرت رئيس جمهوری را مهار کند

XS
SM
MD
LG