لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

قانونگذاران ارشد عراق ازپارلمان خواسته اند قطعنامه شورای امنيت را رد کند - 2002-11-12


قانونگذاران ارشد عراق ازپارلمان اين کشورخواسته اند قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد درباره بازرسی های تسليحاتی را که تهديد کرده است درصورت عدم تبعيت عراق از مفاد آن با پيامدهای وخيمی روبروخواهد شد، رد کند. قانونگذاران عراق دربحث های روز دوشنبه، قطعنامه را به عنوان اين که مقدمه ای برای آغازجنگ است، رد کردند. پارلمان عراق قراراست امروز نسبت به قطعنامه رای گيری کند و سپس آن را برای تصميم نهائی، دراختيارشورائی به رياست صدام حسين قراردهد.

از سوی ديگر، پرزيدنت بوش روز دوشنبه درجريان برگزاری مراسم روز رزم ديدگان آمريکا، وعده داد اگر صدام حسين حاضربه خلع سلاح عراق نشود، او تمامی نيروی نظامی آمريکا را عليه عراق به کار گيرد. بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد آماده اند درصورتی که عراق موافقت کند دسترسی نامحدودی برای آن ها فراهم آورد تا به جستجوی سلاح های ممنوعه عراق بپردازند، دوشنبه آينده عازم بغداد شوند.

ادامه خبر

پارلمان عراق به اتفاق آراء توصيه کرد که قطعنامه سازمان ملل را که خواستار خلع سلاح آن کشور است رد کند. اما مجلس عراق که 250 عضو دارد، تصميم نهايی در اين مورد را بعهده شورايی گذاشت که رهبری آن با صدام حسين است. چند ساعت قبل از اين رای گيری، عدی، فرزند ارشد صدام از مجلس عراق خواسته بود که اين قطعنامه را تصويب کند. اما او همچنين گفت که تصويب اين قطعنامه بايد در زير چتر حمايت کشور های عرب صورت گيرد و در گروه های خلع سلاح سازمان ملل، متخصصان عرب نيز حضور داشته باشند. عراق تا جمعه فرصت دارد که اين قطعنامه را که به اتفاق آراء هفته گذشته به تصويب شورای امنيت رسيد رد کند يا بپذيرد

XS
SM
MD
LG