لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

تلاش روسيه برای بازداشت نماينده چچن - 2002-11-02


دانمارک می گويد پيش از آن که بتواند با تحويل دادن احمد زاکايف نماينده چچن به مسکو به عنوان يک تروريست موافقت کند، به شواهد و مدارک بيشتری نياز دارد.

وزير دادگستری دانمارک شامگاه جمعه گفت او به َ آگاهی مسکو رسانده است که شواهدی که عليه زاکايف ارائه داده برای معيارهای بين المللی اخراج و استرداد مجرمين و متهمين کافی نيست.

زاکايف، نماينده اصلی اصلان ماسخادوف رييس جمهوری چچن، روز چهارشنبه در پی برپايی کنفرانسی در کپنهاگ که در آن شورشيان چچن و فعالان حقوق بشر حضور داشتند بازداشت شد. حکمی که از سوی مقامات قضايی روسيه برای دستگيری زاکايف صادر شده است، او را به دست داشتن در بحران گروگانگيری در مسکو در هفته گذشته متهم می کند. ايگور ايوانف رييس جمهوری روسيه می گويد مسکو شواهد و مدارک کافی که ثابت می کند زاکايف يک تروريست است در اختيار دولت دانمارک قرار داده است.

آخرين خبر

دادستانهای روسيه می گويند در ارتباط با تقاضا ی استرداد احمد زاکايف ، رهبر شورشيان چچن که در کپنهاک، در زندان است، مدارک بيشتری به دانمارک خواهند فرستاد. به گفته اين مقامات ، مدارک مربوط به دست داشتن آقای زاکايف در برنامه ريزی گروگان گيری هفته گذشته در تئاتر مسکو ارسال خواهد شد. روز جمعه مقامات دانمارک گفتند برای استرداد آقای زاکايف به مدارک بيشتری نياز دارند. روز شنبه گذشته، نيرو های امنيتی روسيه با يورش به ساختمان تئاتر بيش از ۸۰۰ نفر را که توسط شورشيان چچن به گروگان گرفته شده بودند آزاد کردند. بيشتر گروگان گيران که حدود ۵۰ نفر بودند و تقريبا ۱۲۰ گروگان بر اثر استفاده نيرو های روسيه از گاز بيهوش کننده هنگام حمله به شورشيان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG