لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

توافق نسبی در ساحل عاج - 2002-11-02


دولت ساحل عاج و شورشيانی که نيمی از کشور را کنترل می کنند، برای پايان بخشيدن به يک شورش شش هفته ای تا حدودی به توافق رسيده اند.

اين توافق روز جمعه در LOME پايتخت Togolese محلی که دوطرف از روز چهارشنبه در آن سرگرم مذاکره بودند به دست آمد. بر اساس توافق محدود، دولت ساحل عاج به سربازان ياغی که زندانی هستند يا تبعيد شده اند بخشودگی خواهد داد و شورشيان را بار ديگر به ارتش بازخواهد گرداند.

در مقابل، شورشيان يک گذرگاه عبور کمک ها و تدارکات غير نظامی را که از مناطق زير کنترل آنها می گذرد باز خواهند کرد. قرار است مذاکرات روز دوشنبه با تاکيد بر درخواست های اصلی دو طرف از سرگرفته شود. از زمان آغاز شورش در روز ۱۹ سپتامبر، تاکنون صدها تن کشته شده اند. آخرين خبر

ده ها هزارتن ازتظاهرکنندگان درحالی که پرچم های ساحل عاج را دردست داشتند در ابيجان پايتخت اين کشوردست به راهپيمائی زدند و خواستارصلح شدند و حمايت خود را از پرزيدنت لوران گباگبو Laurent Gbagbo اعلام داشتند. راه پيمائی ، به دنبال انتشاراين گزارش ها برگزارشد که دولت ساحل عاج و مذاکره کنندگان شورشی درگفتگوهای خود برای پايان دادن به قيام شش هفته ای سربازان ساحل عاج، به پيشرفت هايی نايل آمده اند. دولت ساحل عاج موافقت کرده است از پارلمان اين کشوربخواهد سربازان متمرد را که هم اينک در زندان و يا در تبعيد به سرمی برند مورد عفو قراردهد. گفتگوهای طرفين روزدوشنبه در لومه پايتخت توگو ازسرگرفته می شود. قراراست دراين گفتگوها دو موضوع اصلی مورد مذاکره واقع شود، خواسته دولت درباره خلع سلاح شورشيان و خواسته شورشيان در مورد برگزاری انتخابات جديد.

XS
SM
MD
LG