لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

پيشرفت در مذاکرات صلح سری لانکا - 2002-11-02


گزارش می رسد که شورشيان تاميل و دولت سری لانکا در دومين دور مذاکرات صلح که با ميانجيگری نروژ در بانگوک جريان دارد پيشرفت می کنند.

آنها در مورد ترکيب کميته ای برای بازسازی مناطقی که در دهها سال مناقشه بين اقليت تاميل و اکثريت سينهاليی های سری لانکا ويران شده است به توافق رسيدند. شورشيان تاميل همچنين با حضور بيشتر مسلمانان در کميته موافقت کردند. انتظار می رود قرار داد نهايی صلح در پايان مذاکرات جاری در روز يکشنبه امضا شود. شورشيان نبرد خود را در سال ۱۹۸۳ با هدف به وجود آوردن سرزمين مستقلی برای تاميل ها آغاز کردند. حالا می گويند به يک خود مختاری معقول قناعت خواهند کرد.

آخرين خبر

مقامات دولت سريلانکا و شورشيان تاميل می گويند در گفتگو های امروز که سومين روز از مذاکرات صلح بود به پيشر فت های قابل توجهی دست يافته اند. جی . ال .پيريس ، سر پرست هيات مذاکره کننده از سوی دولت سريلانکا می گويد دو طرف توافق کرده اند که راه حلی سياسی برای پايان دادن به جنگ داخلی ۱۹ ساله پيدا کنند. وی می گويد کميته ای برای مطالعه در مورد ترتيبات سياسی لازم به منظور از ميان بردن اختلاف های قومی تشکيل خواهد شد. در جنگ داخلی ۱۹ ساله سريلانکا، حدود ۶۵ هزار نفر کشته شده اند. در اين جزيره که عمده جمعيت آن سينهالی هستند، شورشيان تاميل برای تشکيل يک کشور مستقل تاميلی مبارزه می کرده اند، اما از ماه سپتامبر گذشته که گفتگو ها آغاز شد، از اين تقاضا دست کشيده اند. دو طرف امروز همچنين توافق کردند کميته ای برای نظارت بر کاهش فعاليت های نظامی تشکيل شود.

XS
SM
MD
LG