لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

آلمان از حمله به عراق حمايت نخواهد کرد - 2002-10-30


يوشکا فيشر وزيرامورخارجه آلمان قراراست امروز وارد واشنگتن شود. پيش بينی می شود که وی دراين سفر به دولت بوش اعلام دارد که برلن ازاقدام نظامی غرب عليه عراق حمايت نخواهد کرد.

از زمانی که گرهارد شرودر صدراعظم آلمان، کاخ سفيد را ماه گذشته با انتقاد علنی خود ازسياست آمريکا درقبال عراق به خشم آورد ، اين اولين ديداريک مقام بلندپايه آلمانی ازآمريکا است. مقامات آمريکا می گويند اظهارات مقامات آلمان به روابط دوجانبه دوکشورآسيب رسانده است. ازسوی ديگر، کاخ سفيد می گويد وقت آن فرا رسيده است که شورای امنيت سازمان ملل متحد قطعنامه لازم را به تصويب برساند و از عراق بخواهد با ماموران تسليحاتی سازمان ملل که برای جستجوی سلاح های کشتارجمعی به عراق اعزام می شوند همکاری کند. پرزيدنت بوش تهديد کرده است که حتی بدون تصويب سازمان ملل متحد عليه عراق وارد عمل شود.

يوشکا فيشر وزير امور خارجه آلمان می گويد واشنگتن نبايد مساله عراق را در سياستگذاری های خود در اولويت قرار دهد و اين امر به بهای از دست دادن جنگ با تروريسم تمام شود. آقای فيشر امروز در مجلس نمايندگان فدرال آلمان با ذکر اين مطلب گفت مساله قرار دادن جنگ افزارهای کشتار جمعی دور از دسترس تروريستها وحل و فصل کشمکش های منطقه ای از اهميت زيادی برخوردار است. وی در اين زمينه به حل مناقشه کشمير ميان هند و پاکستان اشاره کرد. آقای فيشر گفت آلمان، عراق را يک تهديد بين المللی تلقی نمی کند .يوشکا فيشر قرار است فردا در واشنگتن با کولين پاول وزير امور خارجه آمريکا ديدار کند در اين ديدار مسائل دوجانبه و امنيت بين المللی مورد گفتگو قرار می گيرد.از زمان انتخاب مجدد گرهارد شرودر صدر اعظم آلمان اين نخستين تماس مستقيم مقامهای بلندپايه واشنگتن و برلين است . روا بط دوجانبه در جريان انتخابات آلمان تنش آلود شد چون آقای شرودر قول داد از حمله آمريکا به عراق پشتيبانی نکند و ناظران می گويند هرچند اين مخالفت،ممکن است در پيروزی آقای شرودر موثر افتاده باشد اما به مناسبات با واشنگتن آسيب رسانده است

XS
SM
MD
LG