لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۸

ده ميليارد دلار برای روسيه بشرط قطع همکاری اتمی با ايران - 2002-10-24


جلسه پرسش و پاسخ در وزارت امور خارجه ايالات متحده درباره همکاری های اتمی بين ايران و روسيه در 22 اکتبر و پاسخ های سخنگوی اين وزارتخانه به سوالات خبرنگاران

سوال: در مورد گزارش هايی که می گويد به روسيه پيشنهاد کمک مالی کرده ايم، به شرط قطع همکاری های هسته ای آنها با جمهوری اسلامی چه می گوئيد؟

پاسخ: ايران فعالانه به دنبال سلاح های اتمی و همينطور سلاح های کشتار جمعی، موشک هايی با بُرد دور و ديگر سلاح های عادی است. موضع آمريکا روشن است: ايرانی که مسلح به سلاح های کشتار جمعی باشد، تهديدی است عليه روسيه، عليه آمريکا و همچنين عليه دوستان و متحدين ما در منطقه.

ما به شدت نگران اين موضوع هستيم که نهاد هايی در روسيه به ايران کمک می کنند تا سلاح های کشتار جمعی و موشک هايی برای پرتاب آنها بدست آورد. پرزيدنت پوتين می گويد که در اين نگرانی ها با ما شريک است، اما روس ها تکذيب می کنند که به ايران در اين مورد ياری می دهند.

ما با جديت اين مسئله را در سطح بالا با روسيه مطرح و دنبال می کنيم. اگر روسيه به گسترش سلاح های اتمی به ايران خاتمه دهد، ما و روسيه می توانيم از مزايای روابط استراتژيک جديدی که بين ما بوجود آمده است بهره برداری کنيم. چنين چيزی، از نظر اقتصادی، سياسی و استراتژيک به مراتب سودمند تر است برای روسيه تا يک بهره گيری کوتاه مدت از تقويت هسته ای ايران.

يک نمونه چنين همکاری بين آمريکا و روسيه، انتقال مواد زايد رآکتور های هسته ای به روسيه است، موادی که فعلاً در کشور های های ديگر انبار شده و انتقال آنها مستلزم اجازه آمريکاست، زيرا در وهله اول خود ما اين سوخت را به آن کشورها داده ايم. اگر روس ها همکاری های خطرناک خود با ايران را متوقف کنند، امکان انتقال پسماند های اتمی به روسيه وجود خواهد داشت، معامله ای که می تواند بيش از ده ميليارد دلار درآمد برای روسيه همراه داشته باشد

XS
SM
MD
LG