لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

حجم به روايت طرح - 2002-10-23


نمايشگاهی از نقاشی ها و آثار حجمی محمد حسين ماهر با عنوان ( حجم به روايت طرح ) از بيست و دوم مهر تا دوم آبان ماه ( ١٤ ـ ٢٤ اكتبر) در نگار خانه خانه هنرمندان ايران بر پاست .
ماهر كه متولد ١۳۳٦ شمسی در جنوب ايران است ، ليسانس نقاشی خود را از دانشكده هنر های تزئينی اخذ نموده و تا كنون نمايشگاه های متعد د گروهی و انفرادی در داخل و خارج از كشور بر پا كرده است .
در نمايشگاه كنونی ، او ٦۹ قطعه نقاشی و آثار حجمی مدرنی به نمايش گذاشته كه عناصری مثل فرشته ، شيطان ، پرنده و ماهی تقريبا در تمامی آنها تكرار شده است . در واقع ماهر كوشيده است با استفاده از رنگهای قهوه ای ، قرمز ، آبی ، خاكستری و كرم و نيز بهره گيری از تكنيك اكليريك و مركب روی كاغذ و يا بوم فضای وهم آلودی به وجود آورد كه گفتمان غالب در آنها نبرد خير و شر است .

در بسياری از نقاشی های اين نمايشگاه مشاهده می كنيم كه فرشته ای به تنهايی و در حالتی حزن انگيز ايستاده است و يا حتی در مقابل شيطان كه همانا نشانه بدی است ديگر كاری از دستش بر نمی آيد و تنها دستهايش را روی صورتش گذاشته است . البته اين در حالی است كه پرندگان و بعضا ماهيها نيز به كمك فرشته آمده اند اما اينطور كه پيداست گويا اوضاع ديگر به كلی دگرگون شده است .

شايد بتوان گفت ماهر به اين وسيله می خواسته شكوه ها و گلايه های آدميان را از رسم زمانه ای به تصوير بكشد كه ديگر در آن جايگاهی برای صداقت ، صفا و راستی نمی توان متصور بود .

اين نوع نگاه هنرمند در نحوه ارائه آثار حجمی نيز كاملا مشهود است . آثار حجمی به نمايش در آمده تركيبی از فلز ، شيشه و چوب است كه به شكل پيكره های فرشتگان و موجودات نيك خلق شده اند ، البته اينبار در كنار آنان اثری از پليديها و شياطين به چشم نمی خورد .

از ميان اين آثار حجمی د و پيكره فلزی سرآمد سايرين به نظر می آيد . آن د و به شكل ماهرانه ای از داخل يك صفحه فلزی تراشيده و بيرون آورده شده اند و از آنجا كه محل قرار گرفتنشان در وسط گالری های نمايشگاه است بسيار جلب نظر می كنند .

شايد بتوان گفت ، تجسم به روايت طرح يك حد يث نفس است ، حد يث نفس آدم هايی كه از شرايط كنونی و كمرنگ شدن خير و زيبايی ها ناخرسند ند . در حقيقت ماهر به عنوان يك هنرمند و از همه مهمتر يك انسان كه نسبت به گذشته خود تعلق خاطر و نوستالوژی دارد كوشيده است در آثار اين نمايشگاه نوع تفكر و احساسی كه نسبت به دنيا و زندگی در ذهن دارد را تجسم و عينيت ببخشد .

آرش ايرانی ، برای واحد اينترنت، بخش فارسی صدای آمريكا

XS
SM
MD
LG