لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

آمريکا دولت سودان را برای پايان بخشيدن به جنگ داخلی۱۹ ساله زير فشار می گذارد - 2002-10-22


رييس جمهوری آمريکا قانونی امضا کرده است که دولت سودان را برای پايان بخشيدن به ۱۹ سال جنگ داخلی زير فشار می گذارد. قانون صلح سودان به او اجازه می دهد عليه دولت خارطوم در صورت خودداری از گفت و گوی صادقانه با نيروهای شورشی، مجازات های اقتصادی وضع کند. کوشش برای تشويق سازمان ملل متحد به برقراری تحريم اقتصادی و برداشتن گام هايی به منظور بستن راه در آمدهای نفتی و دريافت وام از طريق نهادهای مالی بين المللی، از جمله مجازات ها است. قانون صلح سودان نقض حقوق بشربه وسيله دولت سودان را نيز محکوم می کند.

در همين حال سودان شورشيان را به نقض توافق اخير آتش بس متهم کرده است و می گويد آنها در منطقه جنوب کشور که مورد اختلاف است، به سربازان دولتی حمله کردند. مقامات سودان می گويند نيروهای شورشی در روزهای اخير در چندين ناحيه با نيروهای د ولتی درگير شده اند. اين حملات، اگر تاييد شود، نقض قرار داد آتش بسی خواهد بود که پنجشنبه گذشته بين دولت سودان و ارتش آزاديبخش خلق سودان امضا شد. اما ديری نگذشت که شورشيان دولت خرطوم را به نقض قرار داد متهم کردند. 22اکتبر

سودان قانون جديد آمريکا را که به دولت خرطوم فشارمی آورد برای پايان دادن به جنگ ۱۹ ساله داخلی دراين کشور به مذاکره با شورشيان پردازد «غير موجه» خوانده است. يک مقام بلندپايه سودانی روزسه شنبه گفت قانون جديد براثرفشار عواملی که با سودان نظرخصومت آميزدارند وضع شده است. پرزيدنت بوش روز دوشنبه قانون صلح سودان را امضا کرد. اين قانون به رئيس جمهوری آمريکا اختيارمی دهد درصورتی که سودان با حسن نيت به گفتگو با شورشيان درحال جنگ با دولت مرکزی نپردازد، مجازات هائی اقتصادی عليه اين کشور را به مورد اجرا بگذارد. ارتش آزادی بخش خلق سودان که گروه شورشی عمده سودان تلقی می شود ، قانون جديد آمريکا را ستود و گفت به دولت فشار خواهد آورد که به گونه جدی تری به گفتگو پردازد.

XS
SM
MD
LG