لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۶

شورای امنيت سازمان ملل متحد بار ديگر درباره عراق تشکيل جلسه داد - 2002-10-21


نماينده دائم آمريکا در شورای امنيت سازمان ملل متحد امروز با ديگر اعضای مهم شورای امنيت تشکيل جلسه داد تا درباره قطعنامه جديد پيشنهادی آمريکا که خواستار بازرسی های تسليحاتی جِدّی تری در عراق شده است مشورت کند. جان نگروپونته، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد ميزبانی جلسه را با مشارکت سفيران بريتانيا، چين، فرانسه و روسيه به عهده داشت. در اين ميان، رئيس هيئت بازرسی تسليحاتی سازمان ملل متحد، آقای هانس بليکس، فردا رهسپار مسکو می شود تا با مقامات بلندپايه روسيه درباره بازگشت بازرسان تسليحاتی به عراق گفتگو کند.

روز دوشنبه سخنگوی کاخ سفيد گفت دولت پرزيدنت بوش بر سياست عدم تحمل مطلق در مورد هر گونه نقض مقررات قطعنامه های سازمان ملل متحد درزمينه بازرسی های تسليحاتی پافشار خواهد کرد. به نقل از يوری فِدوتُف، معاون وزارت امور خارجه روسيه، گزارش شده است که روسيه انتظار دارد که قطعنامه جديد آمريکا در باره بازرسی های تسلحياتی در عراق حاوی خواستهای غيرقابل قبول يا تهديد به کاربرد قوه قهريه نباشد.

ديروز کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، به خبرنگاران گفت قطعنامه پيشنهادی جديد جزئيات برنامه شاق بازرسی های تسليحاتی را در بر می گيرد و حاوی اين هشدار خواهد بود که نقض شرائط قطعنامه از سوی عراق برای آن کشور عواقبی در پی خواهد داشت. فرانسه در رأس کشورهائی بوده است که می کوشند قعطنامه های سازمان ملل متحد مشخصاً متضمن کاربرد قوه قهريه در صورت امتناع عراق از مراعات شرائط آن قطعنامه های نباشد. مقامات عراق ديروز گفتند که هر قطعنامه جديد مغاير توافقهائی خواهد بود که بغداد پيشتر با مقامات سازمان ملل متحد در مورد بازگشت بازرسان تسليحاتی به آن کشور پذيرفته است.

XS
SM
MD
LG