لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

قيمت نفت و تاثير آن براقتصاد جهان - 2002-10-18


وزارت بازرگانی فدرال آمريکا طی گزارشی اعلام کرد افزايش قيمت نفت به کسری ۳۸/۵ ميليارد دلاری در بودجه دولت آمريکا منجر شده است ،ميانگين قيمت نفت در ماه اوت به ۲۴ دلار در هر بشکه رسيد که از دسامبر سال ۲۰۰۰ بدين طرف بيسابقه بوده است

در همين حال هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا گفت دولت او د رنظر ندارد بر ميزان توليد بيفزايد هرچند بودجه پيشنهادی دولت برای سال آينده چنان افزايش توليدی را ايجاب می کند. پرزيدنت چاوز در ديدار رسمی از نروژ به خبرنگاران گفت به سهميه مقررشده از سوی اوپک وفادار می ماند چون افزايش توليد موجب کاهش قيمت خواهد شد.

مقامهای شرکتهای نفتی نروژ گفتند به رغم نا آراميهای سياسی و اقتصادی ونزوئلا همچنان به سرمايه گذاری در نفت اين کشور علاقه مندند.نروژ عضو اوپک نيست اما با اين سازمان در تنظيم بازار نفت همکاری می کند.

امروز قيمت نفت در بازار لندن ثابت ماند و دست اندرکاران خريد و فروش نفت ،مصالحه در شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد عراق رادليل اين ثبات دانسته اند.ناظران امور نفتی می گويند هوای سرد زمستان در نيمکره شمالی و هشدار آمريکا در باره حمله های تروريستی بيشتر در روز ۵شنبه نيز بر بازار نفت اثر گذار بوده است .

امروز نفت خام برنت دريای شمال برای تحويل ماه دسامبر بشکه ای ۲۷ دلار خريد و فروش شد که ۹ سنت از روز ۵شنبه کمتر است

XS
SM
MD
LG