لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

کنفرانس کشورهای فرانسوی زبان تحت عنوان «گفتگوی تمدن ها» - 2002-10-18


عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس جمهور الجزاير جمعه کنفرانس کشورهای فرانسوی زبان، متشکل از پنجاه و پنج کشور را در پايتخت لبنان افتتاح کرد و گفت که افراطيون مسلمان، نماينده تنها بخش کوچکی از مسلمانان جهان هستند.

اين کنفرانس که نهمين اجلاس از نوع خود است، تحت مراقبت های امنيتی شديد برگزار می شود و نخست وزيران و سران دولت از چهل و چهار کشور فرانسوی زبان، همراه با هزاران عضو هيئت های شرکت کننده و روزنامه نگاران در آن شرکت دارند. موضوع اجلاس امسال، گفتگوی تمدن ها نام دارد.

رئيس جمهور الجزاير در نطق خود گفت اميدوار است زبان فرانسه که روزگاری زبان استعمار در قاره آفريقا بود، اينک زبان برادری و گفتگو شده باشد. او اضافه کرد که عليرغم همه همبستگی که کشور او و ديگر نقاط جهان نسبت به قربانيان حملات تروريستی يازده سپتامبر نشان دادند، اما بازهم بايد به آمريکايی ها يادآوری کرد که عاملان افراطی اين کار، تنها اقليت کوچکی از مسلمانان هستند.

آقای بوتفليقه به حاضرين گفت که الجزاير اميدوار است بحران عراق بصورت مسالمت آميز حل شود، همينطور بحران خاورميانه که آن را بشکه باروت ناميد. شرکت کنندگان در اجلاس بعداز ظهر جمعه را پشت درهای بسته گذراندند تا جانشين دبيرکل فعلی اجلاس، بوطروس بوطروس غالی را انتخاب کنند.

XS
SM
MD
LG