لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

مذاکرات برای رسيدن به توافق درموردقطعنامه عراق - 2002-10-17


ايگور ايوانف و کولين پاول، وزرای امور خارجه روسيه و آمريکا امروز ، طی يک مکالمه تلفنی در باره مساله خلع سلاح عراق گفتگو کرده اند. وزارت امور خارجه روسيه می گويد برغم اختلاف نظر ها در مورد چگونگی خلع سلاح رژيم بغداد، در اين که مهم ترين هدف تضمين از سر گيری هر چه سريعتر روند بازرسی های تسليحاتی در عراق است با آقای پاول اتفاق نظر دارد.

وزارت امور خارجه روسيه می گويد آقای ايوانف و کولين پاول همچنين در مورد تلاش برای حل اختلاف نظر ها در چار چوب شورای امنيت سازمان ملل متحد توافق کرده اند. به گفته وزارت امور خارجه روسيه، وزاری خارجه آمريکا وروسيه در حاشيه اجلاس هفته آينده آسيا ـ اقيانوس آرام در مکزيک باز هم در باره مساله عراق گفتگو خواهند کرد.

وزير خارجه روسيه تلفنی با کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد نيز گفتگو کرده است. بنا به بيانيه وزارت امور خارجه روسيه، آقای ايوانف بر حمايت مسکو از تلاش برای حل مساله عراق از راههای ديپلماتيک و سياسی تاکيد کرده است. آقای ايوانف امروز پس از ملاقات با هيات اتحاديه اروپا به خبرنگاران گفت روسيه و ۱۵ کشور عضو اتحاديه اروپا، می خواهند از بروز شکاف در سازمان ملل متحد جلوگيری کنند و اميد وارند بتوانند با کمک يکديگر روند حل وفصل قضايا را در يک چار چوب سياسی نگاه دارند. روز چهار شنبه روسيه بار ديگر با قطع نامه پيشنهادی آمريکا به سازمان ملل مخالفت کرد. اين قطع نامه پيشنهادی، استفاده از نيروی نظامی عليه عراق را در صورتی که از تقاضاهای سازمان ملل سرپيچی کند مجاز ميسازد. روسيه می گويد ترجيح می دهد خلع سلاح عراق از طريق دو قطعنامه صورت گيرد. در قطع نامه اول تاريخی برای تبعيت عراق از خواست های سازمان ملل در زمينه بازرسی های تسليحاتی تعيين شود و چنانچه عراق به اين قطع نامه توجه نکرد، قطع نامه ديگری در مورد پيامد های سر پيچی از قطع نامه اول صادر شود.

XS
SM
MD
LG