لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۹

ابراز نگرانی کشورهای همسايه کره شمالی - 2002-10-17


در پی اعلام اين خبر که کره شمالی در حال اجرای يک برنامه توليد سلاح های هسته ای است، کشور های همسايه کره شمالی ابراز تعجب و نگرانی کردند.

جونيچيرو کوئيزومی، نخست وزير ژاپن می گويد اين خبر وی را بشدت نگران کرده است، اما از کره شمالی خواسته است شک و ترديدها نسبت به برنامه سلاح های هسته ای را بر طرف کند. دولت کره جنوبی می گويد اين موضوع را در گفتگو های هفته آينده با کره شمالی در پيونگ يانگ که در سطح وزارتی خواهد بود مطرح می کند. ژاپن و کره جنوبی از کره شمالی خواسته اند به توافق های ضد هسته ای بين المللی پايبند بماند. در پکن، سخنگوی وزارت امور خارجه چين می گويد کشور ش هميشه از منع سلاح های هسته ای در شبه جزيره کره حمايت کرده است. سازمان بين المللی انرژی اتمی نيز ابراز نگرانی کرده است .

آخرين خبر

دولت کره شمالی نسبت به اقدام دولت بوش در اعلام اين خبر که کره شمالی اذعان کرده است از سالها پيش با نقض پيمان سال ۱۹۹۴ با دولت بيل کلينتون، سر گرم اجرای يک برنامه توليد سلاح هسته ای بوده است واکنش تندی نشان داده است. در تفسيری که امروز از راديو دولتی کره شمالی پخش شد، واشنگتن به تعقيب سياستهای خصمانه عليه کره شمالی متهم شده است. در اين برنامه تفسيری همچنين گفته شد که دولت بوش حقايق را در مورد برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی تحريف کرده است. روز چهار شنبه کاخ سفيد اعلام کرد کره شمالی دو هفته پيش به فرستاده آمريکا به کره شمالی گفته است بر خلاف آنچه که توافق سال ۱۹۹۴ با دولت بيل کلينتون مقرر کرده بود، کره شمالی برنامه توسعه سلاح های هسته ای خود را متوقف نکرده است .

XS
SM
MD
LG